Zahraničí

Pozor! Na Slovensku skončily děti po covidu v nemocnici. Sledujte příznaky

Vysoké teploty, únava, ale i zarudlé oči nebo vyrážka na rukách. Tak pediatři na Slovensku popisují projevy postcovidového syndromu u dětí. Kvůli němu tam už dvě desítky malých pacientů skončily v nemocnici.

V nemocnicích na východě Slovenska hospitalizovali v posledních týdnech více než dvacet malých pacientů se vzácným zánětlivých multisystémovým syndromem (PIMS). Nemoc se u dětí projevila několik dnů po prodělání covidu-19

"Tyto děti k nám přichází většinou především kvůli přetrvávajícím teplotám navzdory antibiotické léčbě. Až u nás se přišlo na to, že může jít o toto multisystémové zánětlivé onemocnění," potvrdila lékařka jedné ze slovenských nemocnic. 

Související obsah

Nemoc je podle odborníků vzácná. "Ten výskyt je u jednoho až dvou dětí na sto tisíc," upřesnila lékařka. Důležité je včasné odhalení choroby. Lékaři proto radí rodičům děti po prodělání covidu-19 více sledovat a nepodceňovat případné příznaky.

Případů dětského zánětlivého multisystémového syndromu zaznamenali slovenští lékaři už několik - v Popradu sedm, na Spiši dva a na klinice v Košicích skončilo už 20 dětí.

Syndrom se projevuje vysokými horečkami nebo zánětem spojivek. Může ho ale provázet závažné poškození srdečního a cévního systému

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz