Domácí

Ať pojišťovny platí školákům i PCR testy, vyzývají města ministerstvo

Už ve čtvrtek čeká děti ve školách a školkách další kolo testování. Svaz měst a obcí teď vyzývá vládu, potažmo ministerstvo zdravotnictví, aby umožnily pojišťovnám proplácet kromě antigenních testů z nosní sliznice i PCR testy ze slin. Ty jsou podle odborníků pro děti šetrnější a jejich výsledky průkaznější.

První kolo testování děti absolvovaly v pondělí, další je čeká už za pár hodin. Některá města teď chtějí po ministerstvu zdravotnictví, aby co nejdříve umožnilo pojišťovnám proplácet místo antigenních testů PCR testy ze slin, které jsou pro děti šetrnější. "Je možné testovat jednou týdně a ty testy jsou mnohem průkaznější," má jasno primátorka Jihlavy Karolína Koubová.

"Jsem určitě pro plivací testy, protože si děti nemusí nic strkat do nosu. A je tam i malé riziko, že si mohou poškodit nějakou sliznici," zmiňuje ředitel jihlavské základní školy Březinova Vladimír Nekvinda. Za změnu testů na plivací se přimlouvají i rodiče oslovení štábem TV Nova.

Objednávat PCR testy ze slin mohou města i nyní - jenže nejsou hrazené pojišťovnami. Třeba pro Jihlavu by znamenalo dát ze svého 800 tisíc týdně. A na to město nemá. "My budeme za svaz prosazovat, aby ty slinné testy byly hrazeny pojišťovnou," vzkázala primátorka Koubová.

Související obsah

Svaz měst a obci chce ministra zdravotnictví oslovit do konce týdne, k výzvě se připojily už desítky měst. A třeba Jihlava má nabídku, při které by PCR testy ze slin vyšly dokonce levněji než nyní používané antigenní - rozdíl Koubová vyčíslila na 35 korun týdně.

Pondělní testování přitom podle statistik vykázalo extrémně málo záchytů. Třeba v Praze bylo pouhých 15 pozitivních dětí ze skoro 36 tisíc testovaných. Pro představu - jde zhruba o desetkrát menší záchyt než při běžném antigenním testování populace. Podle expertů jsou antigenní sady, které byly dodány do škol, nepřesné a málo citlivé.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz