Domácí

Očkovaní, přesto s covidem. Expert řekl, kolika Čechů se to týká

Očkovaní, přesto s covidem. Expert řekl, kolika Čechů se to týká
Zdroj: Getty Images

S tím, jak v Česku přibývá lidí naočkovaných proti covidu-19, objevují se i případy, kdy dotyční i po obou dávkách vakcíny stejně onemocní. Například nebezpečnou jihoafrickou mutací. Redakce TN.cz proto oslovila šéfa České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka, aby zjistila, kolika lidí se nákaza po naočkování vlastně týká.

"U nás první plně očkovaná osoba infikovaná JAR (jihoafrickou) variantou koronaviru, zatím středně těžký průběh (a není to senior)," napsal na twitteru bývalý národní koordinátor testování a lékař působící na olomoucké univerzitě Marián Hajdúch.

Že se podobné případy v Česku opravdu objevují, potvrdil na dotaz TN.cz šéf českých vakcinologů Roman Chlíbek. "Data do března ukazují, že po první dávce se nakazilo asi 1,5 procenta lidí, po druhé dávce to bylo asi půl procenta," vypočítává Chlíbek. Informace o tom, jak často vakcínu "pokořil" původní kmen viru, nebo některá z jeho mutací, neměl.

Související obsah

K podobným nákazám podle něj nicméně zkrátka dochází, protože vakcína nefunguje na sto procent. A problémy můžou mít i takzvaní neodpovídači na očkování.

"Úplně zdravý člověk, kterého naočkujete proti konkrétní nemoci, si zkrátka v některých případech nevytvoří ochranu, jeho imunitní systém na vakcínu nezareaguje. Přitom to není známka špatné vakcíny, ani toho, že ten člověk má nějakou poruchu imunity," vysvětluje Chlíbek. Neodpovídačů je u jiných vakcín od jednoho do pěti procent.

Poslechněte si rozhovor s Romanem Chlíbkem:

Častěji, než je běžný průměr, se podle statistik po očkování covidem nakazí zdravotníci - podle Chlíbka to po první dávce vakcíny bylo 2,4 procenta z nich, po druhé asi 0,6 procenta. Je to dáno tím, že jsou víc "na ráně" a v práci jsou v blízkém kontaktu s covid pozitivními pacienty.

K případu, který zmínil lékař Hajdúch, šéf vakcinologů řekl, že je možné, že pacient, který se po očkování nakazil, patří mezi zmíněné neodpovídače. Anebo je vakcína proti jihoafrické mutaci zkrátka méně účinná, čehož se experti obávají už delší dobu.

Související obsah

Chlíbek každopádně zdůraznil, že pokud se po očkování nenakazil právě neodpovídač, který si nevytvořil žádné protilátky, je předpoklad, že u pacienta bude průběh nemoci po vakcíně mírnější. Odborníci zatím nevědí, jak velký podíl očkovaných na vakcíny proti covidu nereaguje, podle Chlíbka jsou potřeba ještě studie na toto téma.

Redakce TN.cz se v úterý s dotazy ke statistice toho, kolik lidí se v Česku covidem nakazilo po očkování, obrátila i na ministerstvo zdravotnictví, Státní zdravotní ústav (SZÚ) a Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). ÚZIS reagoval, že tuto problematiku neřeší, SZÚ odkázal na ÚZIS a ministerstvo zdravotnictví. Resort zatím neodepsal. 

Podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví bylo v Česku podáno přes 2,2 milionu dávek různých vakcín proti covidu-19. Více než tři čtvrtě milionu lidí pak už má očkování ukončené. Z očkovacích látek s velkým náskokem vede vakcína od Pfizeru (přibližně 1,7 milionu dávek).

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz