Domácí

Vakcíny jsou efektivní, zabírají i proti mutacím, tvrdí Smejkal

Očkování je podle epidemiologa a šéfa Mezioborové skupiny pro epidemické situace Petra Smejkala jedinou cestou ven z pandemie. Tvrdí, že budeme mít vyhráno až při naočkování 70 % lidí a k 50 % bychom se měli přiblížit na konci letošního června. Řekl to ve čtvrteční Snídani s Novou.

"Vyhráno bychom měli mít při 70% proočkovanosti. Při těchto procentech se zbytek lidí s virem už nejspíše setkal a můžeme otevřít otázku, zda očkovat děti, které jsou možnými přenašeči." řekl k pandemické situaci epidemiolog Petr Smejkal. Podle něj by se ke konci června podíl očkovaných mohl pohybovat okolo 50 procent.

K úspěšnému zvládnutí současné situace je důležitá právě dostatečná proočkovanost obyvatel. "Mutace vznikají v situacích, kde je viru hodně, ten naráží na imunitu, kterou si lidé vytvořili a chce se změnit," popsal vznik nových mutací lékař ve Snídani s Novou.

Většinu lidí prý zajímá, jak vakcíny dokáží ochránit člověka před novými mutacemi. "Výrobci dokáží během týdnů vakcínu upravit tak, aby byla účinná i proti nové mutaci. Je to, jako kdybyste vyměňovali součástku v autě," vysvětlil epidemiolog a dodal: "Dalším způsobem ochrany je podání ještě jedné boosterové (posilující) dávky té samé vakcíny. Jestli jste dostali dvě, tak proti mutacím vás stejně dobře ochrání třetí dávka té samé vakcíny,"

Související obsah

Smejkal, který je vedoucí Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), také upřesňuje, jak je to se vznikem krevních sraženin po aplikaci vakcíny. "Daleko víc krevních sraženin je spojeno třeba s užíváním hormonální antikoncepce u žen. U vakcín proti koronaviru se jedná pouze o jednotky případů. Jejich přínos je mnohonásobně větší než toto riziko."

Pomoci lidem rozhodnout se pro očkování má také kampaň, která byla v pondělí spuštěna. Ta má momentálně přesvědčit ty váhající a není primárně určena těm, kteří vakcíny proti koronaviru zcela odmítají. Videa s názvem "Udělejme tečku za koronavirem" jsou podle epidemiologa Petra Smejkala nyní cílena převážně na starší populaci a postupně se budou měnit.
 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Udělejme tečku. Epidemiolog Petr Smejkal informuje o vakcinaci. Na video se podívejte zde:

Anna Křenková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Škoda odstavuje na dva týdny výrobu

Automobilka Škoda Auto od pondělí zastavila výrobu ve všech třech svých českých závodech. Odstavení výroby bude trvat následující dva týdny. Výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při odstávce tam chce firma dokončit 10 tisíc rozdělaných aut. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

Píše se na Deník.cz