Domácí

V nemocnici leží zásoby drahého léku proti covidu. Hrozí, že se vyhodí

Podle největší jihomoravské nemocnice hrozí, že se nespotřebují drahé léky proti covidu na bázi monoklonálních protilátek. Do nemocnice se totiž dostávají pacienti v těžkém stavu, pro které nejsou určené, a praktičtí lékaři se do jejich využití příliš nehrnou.

Jsou to jedny z nejdražších léků, jaké mají nemocnice k dispozici. Dávka pro jednoho pacienta stojí desítky tisíc korun. Jejich účinek proti covidu byl jednoznačně potvrzený a přesto hrozí, že se je nepodaří spotřebovat. Škoda by byla obrovská.

"V této chvíli tady máme 1200 dávek za cca 70 milionů korun," prozradila vedoucí lékárny Fakultní nemocnice v Brně Šárka Kozáková.

Léky na bázi monoklonálních protilátek mají několik specifik, která z nich dělají vzácně používané zboží. Aplikují se do žíly, takže podávány by měly být v nemocnici. Zároveň je ale mohou užívat jen pacienti v raném stádiu onemocnění, kteří v nemocnici zpravidla nejsou.

Související obsah

U těžších forem průběhu covidu volí lékaři opačný způsob léčby a imunitu se snaží naopak tlumit. Nemocnice upozorňuje na riziko, že léky, které mohou pomáhat, zůstanou v lednici. Žádají proto praktické lékaře, aby aktivněji vyhledávali všechny rizikové pacienty s nákazou a včas jim zajistili tuto léčbu.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz