Zahraničí

Některým lidem může stačit jen jedna dávka vakcíny. Koho se to týká?

Některým lidem může stačit jen jedna dávka vakcíny. Koho se to týká?
Zdroj: Profimedia

Aby měl člověk dostatečnou imunitu proti covidu-19, potřebuje dvě dávky vakcíny od Pfizeru či Moderny. Výsledky studie ale ukázaly, že může existovat výjimka. Pokud člověk prodělal onemocnění covid-19, mohla by mu stačit pouze jedna dávka.

V Česku se nejčastěji očkuje vakcínou Pfizer/BioNTech, při které jsou vyžadovány dvě dávky, aby si lidský organismus vytvořil dostatečnou imunitu proti covidu-19. Odstup mezi nimi má být minimálně 21 dní. Podle klinických studií je účinnost vakcíny po druhé dávce 95 %.

Nedávné studie ale naznačují, že dvě dávky nemusí být k dostatečné ochraně ve všech případech nutné. V rámci jedné z nich, která byla nedávno zveřejněná v odborném časopise Science Immunology, vědci zjistili, že lidé, kteří prodělali covid-19, dosáhli silné imunitní odpovědi už po první dávce mRNA vakcíny. Na tomto principu funguje právě vakcína Pfizer či Moderna. 

Podle autorů studie je tak možné, že jedna dávka u jedinců, kteří už mají covid za sebou, stačí k dosažení dostatečné ochrany. Dá se tak říct, že prodělání infekce, připraví imunitní systém na boj proti covidu-19 stejně jako první dávka vakcíny. Výzkumu se zúčastnilo pouze 44 účastníků, výsledky ale byly zarážející. U 33 lidí, kteří neprodělali covid, bylo potřeba druhé dávky k dosažení potřebné úrovně imunitní odpovědi. U zbylých jedenácti stačila jedna.

Související obsah

K podobnému zjištění dospěly i další nedávné studie, na které upozorňuje zpravodajský web The Philadelphia Inquirer. Podle vědců je ale potřeba dalších výzkumů a rozhodně teď nedoporučují měnit očkovací postup.

Francouzský úřad pro zdraví nicméně už v únoru vydal doporučení, aby se u lidí po prodělaném covidu počkalo alespoň 3 měsíce na podání vakcíny s tím, že stačí pouze jedna dávka.

Pfizer chce naopak přidat třetí dávku

Studie vyšla ve stejnou dobu, kdy generální ředitel Pfizeru Albert Bourla prohlásil, že dvě dávky k plné ochraně před covidem zřejmě stačit nebudou a plně naočkovaní lidé budou s odstupem šesti měsíců až jednoho roku muset dostat další dávku.

Související obsah

"Ochrana (poskytnutá vakcínou) klesá s ubíhajícím časem, ale po půl roce je stále extrémně vysoká. Ale myslím si, že na základě těchto dat bude třeba přistoupit k opětovným vakcinacím," řekl.

S přeočkováním se počítá i v Česku. "Předpokládá se, že naočkujeme všechny naše občany, kteří mají zájem, do konce září. Ale je pravděpodobné, že od října budeme muset stanovit strategii na roky 2022 a 2023," uvedl začátkem dubna premiér Andrej Babiš (ANO).

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Od června by se k očkování v Česku mohli začít registrovat i lidé starší 40 let. Více se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz