Domácí

Rusové ve Vrběticích údajně nebyli. Výbuchy nesouvisí, míní právník

Muniční sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které explodovaly v roce 2014, měla pronajaté firma IMEX Group. Na základě vyšetřování nyní české tajné služby dospěly k podezření, že za výbuchy stála Moskva. Podle právního zástupce ostravské společnosti Radka Ondruše jsou tyto informace velmi překvapivé.

Po několikaletém vyšetřování výbuchů ve Vrběticích české tajné služby zjistily, že se na nich údajně podíleli ruští agenti. V sobotu o tom informoval premiér Andrej Babiš (ANO) spolu s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD).


Podle právního zástupce společnosti IMEX Group, která měla sklady pronajaté, firma neměla o vyšetřování žádné zprávy. "Informace byly překvapivé, protože jsme je v tomto okamžiku nečekali. Vzhledem k tomu, že státní zástupce odmítl poskytovat jakékoli informace, tak my o vyšetřování nic nevíme,“ řekl TN.cz právník Radek Ondruš.

Související obsah


Společnost od samého počátku tvrdí, že s výbuchy neměla nic společného. "Myslíme si, že první výbuch nesouvisel s tím druhým. Úvahy o tom, že to mělo skončit v Bulharsku, jsou nesmyslné. Druhý sklad policie zkontrolovala, zapečetila a hlídala. Nevěřím, že by si nevšimli nástražného zařízení,“ míní Ondruš. Zároveň doplnil, že podle odborníků i společnosti nemohla munice vybuchnout sama od sebe.


Navíc firma spolupracovala při vyšetřování. "Poskytujeme opakovaně podklady, zaměstnanci podávají vysvětlení. Zpětnou vazbu však nemáme,“ postěžoval si Ondruš.


První výbuch muničního skladu ve Vrběticích se odehrál v říjnu roku 2014. Druhý sklad poté explodoval v prosinci téhož roku. Oba sklady měla pronajatá ostravská firma IMEX Group. Při mohutné explozi přišli o život dva lidé.

Související obsah


Právě kvůli novému zjištění české tajné služby vicepremiér Jan Hamáček rozhodl o vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády z Česka. Více se dozvíte v tomto článku. To si však Rusko nenechalo líbit a okamžitě to Česku vrátilo. Velvyslanci Vítězslavu Pivoňkovi oznámilo, že země vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády. Další informace naleznete zde.

Podle Ondruše však navíc ve skladu bylo značné množství zaměstnanců, kteří munici znovu balili. "Nevěřím, že by si nevšimli Rusů," uzavřel.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz