Domácí

Se zbraněmi z Vrbětic je spojován zbrojař Gebrev. Dvakrát ho otrávili

Se zbraněmi z Vrbětic je spojován zbrojař Gebrev. Dvakrát ho otrávili
Zdroj: Profimedia

Emilian Gebrev. Jméno bulharského obchodníka se zbraněmi se začalo skloňovat poté, co premiér Babiš a ministr vnitra Hamáček oznámili, že výbuch skladu s municí ve Vrběticích před sedmi lety je akcí ruských agentů. Podle některých zdrojů měla výzbroj ze Zlínska putovat právě ke Gebrevovi. A i on se následně stal terčem ruských agentů.

Na to, že exploze otřásla areálem ve Vrběticích v době, kdy se tu připravovala zásilka výzbroje právě pro významného bulharského zbrojaře, upozornil časopis Respekt. Proto se prý nedá vyloučit, že k výbuchu došlo předčasně.

Přibližně půl roku poté, co mohutné detonace v roce 2014 zdemolovaly sklady munice na Moravě, což ochromilo i život v okolních obcích, se podle dostupných informací stal cílem ruských tajných agentů právě Gebrev. Ten měl totiž v té době dodávat zbraně Ukrajincům, kteří ve své domovině sváděli tvrdé boje s proruskými separatisty. A mohl být tak trnem v oku ruským tajným službám.

Související obsah

Gebrev skončil v kómatu v dubnu 2015, kdy někdo kliky jeho auta potřísnil látkou podobnou nervovému jedu novičok, jehož cílem se později stali dvojitý ruský agent Sergej Skripal a nedávno i ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj, píše portál Rádia Svobodná Evropa.

Otrava přitom neposlala do kómatu jen přímo Gebreva, ale také jeho syna Hrista a výrobního ředitele jeho firmy. A cílem útoku se bulharský zbrojař stal podle Respektu měsíc po tom prvním znovu - tentokrát ne v bulharské metropoli Sofii, ale na svém letním sídle u Černého moře.

Bulharské úřady následně obvinily z pokusu o vraždu v nepřítomnosti trojici ruských tajných agentů. Otrava Gebreva se řešila s několika přestávkami - vyšetřování bylo například obnoveno poté, co se ruští agenti v britském Salisbury novičokem pokusili zabít dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Julii.

Související obsah

Právník Radek Ondruš zastupující společnost IMEX Group, která si areál ve Vrběticích dlouhodobě pronajímá, ovšem bulharskou stopu v případu odmítá. "Úvahy, že to mělo skončit v Bulharsku, jsou naprostý nesmysl," řekl v rozhovoru pro TN.cz.

Premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu oznámil, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích byli zapleteni ruští agenti. Proto bylo rozhodnuto o vyhoštění 18 ruských diplomatů, podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) jsou to všechno tajní agenti.

Rusko jakékoli nařčení odmítá, na krok české vlády zareagovalo obratem a vyhostilo ze své země podobný počet českých diplomatických pracovníků.

Experti spekulují o tom, jaké bude mít česko-ruská roztržka následky pro spolupráci obou zemí. Pusťte si reportáž:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz