Domácí

Rosatom je ze hry o Dukovany, Babiš vyloučil státní terorismus

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v pondělí zveřejnil první detaily ke kauze kolem výbuchů ve Vrběticích. Premiér Andrej Babiš (ANO) následně uvedl, že akce nebyla aktem státního terorismu. Útok podle něj cílil na zboží. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) následně uvedl, že ruská firma Rosatom je definitivně ze hry o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek se rozhodli zveřejnit první podrobnější informace ke kauze Vrbětice.

"Sklady obsahovaly vojenský materiál, který měl být v nejbližších dnech vyskladněn, a to převážně bulharskému objednateli. Pracujeme s vyšetřovací verzí, že cílem útoku byl tento vojenský materiál směřující do Bulharska a k výbuchu nemělo dojít na území České republiky," potvrdil Zeman dřívější slova ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). 

Související obsah

Zeman promluvil také o podezřelých mužích. "V období výbuchu prvního skladu byly k jeho návštěvě objednány dvě osoby, obchodníci. Následně bylo zjištěno, že tyto osoby používaly falešnou identitu občanů Moldavska a Tádžikistánu," řekl Zeman. Další zjištění odhalilo, že tito lidé přicestovali do Česka o několik dní dříve a to za užití krycích dokladů ruské federace. Podle Zemana se muži ubytovali v Praze a následně v Ostravě. 

Nejvyšší státní zástupce potvrdil jejich spojení s útokem na agenta Sergeje Skripala. "Bylo zjištěno, že se jedná o stejné osoby, které bylo spojovány s útokem jedem v Salisbury v roce 2018 ," řekl Zeman. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že nešlo o státní terorismus. "Nešlo o akt státního terorismu, byl to útok na zboží, které patřilo bulharskému zbrojaři," prohlásil premiér. "Nebyl to útok Ruska na Česko. Agenti to zpackali, jinak by to asi nedopadlo tak, jak dopadlo," dodal Babiš. 

Související obsah

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v reakci na zjištění potvrdil, že ruská firma Rosatom se nezúčastní tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech. Tendru se tak podle něj zúčastní pouze Jižní Korea, Francie a Spojené státy.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz