Domácí

Nic neprovedli, řekl ministr po příletu diplomatů. Vláda bude řešit, co dál

Do Česka se v pondělí večer vrátili čeští diplomaté, které Rusko vyhostilo v reakci na kauzu kolem výbuchu ve Vrběticích v roce 2014. Česko kvůli tomu, že jsou podle vyšetřování do výbuchu zapojeni stejní agenti, kteří stojí za otravou Skripalových v Salisbury, vyhostilo 18 ruských diplomatů. O celé kauze hovořil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), podle něj je ruská reakce velmi razantní, jak bude postupovat dále Česko, musí nyní projednat vláda.

Diplomaté se do Česka vrátili v pondělí večer, letěl pro ně vládní speciál. Ministr vnitra přišel Čechy, kteří se vrátili z Moskvy letadlem, přivítat osobně. Další jsou podle něj na cestě auty.

Hamáček všem poděkoval, dle jeho slov vyhoštění diplomaté vykonávali jen svou práci a nic špatného neprovedli.

Podle Hamáčka je reakce na vyhoštění ruských diplomatů velmi razantní, vláda se nyní bude dále radit, jak bude česká strana reagovat. "Zvažujeme všechny možnosti, které máme. I možnost nastavit ty vztahy znovu na principu reciprocity," řekl ministr. Nevyloučil, že by mohlo dojít k dalšímu vyhošťování.

Podle ministra se dá očekávat další vlna vyhošťování z dalších zemí Evropské unie. "Dá se asi očekávat, že bude probíhat další vlna vyhošťování ruských zpravodajců, která ne vždy musí souviset s jejich operacemi na našem území, ale na území Evropské unie nebo jiného našeho spojence," řekl už dříve Hamáček. Na tiskové konferenci potvrdil, že požádal spojenecké státy o solidaritu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) během pondělní tiskové konference uvedl, že se v souvislosti s výbuchem ve Vrběticích nejednalo o státní terorismus. Jednání agentů podle něj nebylo mířeno proti českému státu. Podle Babiše šlo o zpackanou operaci.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v pondělí potvrdil, že s výbuchem ve Vrběticích v roce 2014 jsou spojováni agenti, kteří mají stát za otravou Skripalových v Británii. Cílem útoku byl podle vyšetřování vojenský materiál směřující do Bulharska, k výbuchu nemělo vůbec dojít na území České republiky.

Související obsah

V souvislosti s kauzou ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) oznámil, že ruská firma Rosatom se nezúčastní tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech.

Celou tiskovou konferenci Jana Hamáčka si můžete poslechnout zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz