Domácí

Hamáček: Kroky Ruska ochromí velvyslanectví. Nedejme se, radí experti

Vyhoštění 20 českých diplomatů byla podle šéfa diplomacie Jana Hamáčka (ČSSD) překvapivě silná reakce Ruska a naše velvyslanectví v zemi to paralyzuje. Podle některých europoslanců i bývalých diplomatů je na místě snížit počet ruských zástupců na našem území na minimum a žádat solidaritu od našich spojenců.

Češi vyhostili 18 ruských diplomatů, Rusové v odvětě ale přitvrdili. Z Moskvy vykázali 16 diplomatů a čtyři další pracovníky.

"Ta reakce je silnější, než jsme očekávali, je to víc diplomatů, než my jsme vypověděli zpravodajských důstojníků," reagoval ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček (ČSSD).

Jak na vyhoštění českých diplomatů reagoval bývalý velvyslanec Michael Žantovský, si poslechněte zde:

Podle exministra zahraničí Lubomíra Zaorálka by Česko mělo počty ruských diplomatů ještě snížit. "Taky i vzhledem k té reakci ruské strany bychom mohli klidně uvažovat o určitém zeštíhlení ruské ambasády, které by bylo trvalejší. V současné době je to vlastně tak, že ta ruská ambasáda je násobně větší než česká," sdělil Zaorálek.

A navíc je prakticky paralyzována a je tak prý na místě vyžadovat solidaritu od našich spojenců.

Související obsah

"Není bezesporu možné, že naše velvyslanectví v Rusku de facto přestane fungovat, zatímco Rusové tady budou mít víc než stovku diplomatů," uvedl europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).

"Je důležité, aby se začalo vyjednávat se spojenci o dalším postupu, aby si ruské tajné služby nemohly na našem území dělat, co chtějí," myslí si europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti).

A zatímco současný prezident Miloš Zeman se ke kauze zatím nevyjádřil, exprezident Klaus je k tajným službám kritický. "Jestli Vrbětice neobjevily naše BISky před sedmi lety, tak nepracovaly teď, jestli to objevily až dneska, tak je to pouze politický kalkul," řekl Klaus.

A kvůli současné situaci se do sebe na twitteru pustili také šéf lidovců Marian Jurečka a vicepremiér Hamáček. "Očekávám v pondělí jasnou reakci vlády a vyčištění ruské ambasady v Praze! ... Prostě s..t na hlavu si nesmíme nechat," zveřejnil Jurečka.

"Mariane, vůbec tomu nerozumíš a chceš na tom vytloukat politické body. ČR musí držet slovo. Navíc pro ty Rusy musí přiletět letadlo. Nebo ty je do Moskvy odvezeš?" reagoval Hamáček.

 

Související obsah

Kdyby Rusové ještě přitvrdili a vykázali i zbytek pracovníků české ambasády v Moskvě, zbývá prý jediná možnost.

"Pokud by náhodou ruská strana chtěla kontrovat dál a úplně by přerušila diplomatické styky s námi, tak pak nezbývá než požádat některou spojeneckou zemi, aby tam naše diplomatické zájmy hájila," vysvětlil bývalý velvyslanec v Rusku Petr Kolář.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

klma, tn.cz / TV Nova

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz