Domácí

Řecko rozvolnilo, k cestě stačí test či vakcína. Co jiné oblíbené destinace?

V Řecku od pondělí platí mírnější podmínky pro vstup do země. Pro cestující z Evropské unie se zrušila karanténa. Podobně by mohly s blížící se letní sezónou změnit přístup k turistům i další oblíbené destinace.

Očkování nebo PCR test - to teď nově Čechům stačí, aby mohli vyrazit na řecké pláže. Mírnější pravidla by je ale mohla brzy čekat i jinde.

"Státy, které chtějí, a dávají to jasně najevo, mít tu plnou letní turistickou sezónu, tak je určitě Chorvatsko, Portugalsko a Španělsko," uvedl náměstek ministra zahraničí Martin Smolek.

Ještě v tuto chvíli právě Portugalsko a Španělsko vyžadují PCR testy, Portugalsko ještě k tomu i 14denní karanténu.

Související obsah

"Doufáme, že budou vyžadovat třeba antigenní testy nebo dokonce, že se do nich bude dát cestovat bez testu," sdělil místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Snadnější cestu bychom brzy mohli mít i k některým sousedům. V tomto týdnu by měla v Rakousku zasednout komise zabývající se zmírněním restrikcí. Mohly by začít platit od poloviny května. Kdy by se čeští turisté mohli podívat i do Německa, není podle ministerstva zahraničí zatím jasné. Resort s Berlínem vyjednává, debatu chce rozšířit i na další země.

"Plánujeme v průběhu měsíce května vést jednání se státy. Řecko, Chorvatsko jsou na prvním místě, potom ve druhém sledu by to bylo Portugalsko, Španělsko, případně Itálie," doplnil Smolek.

Cestovní kanceláře zatím počítají, že do většiny destinací bude možné jet bez karantény za podmínek, které by mohly určovat takzvané covid pasy.

Související obsah

Země se snaží na léto otevřít hranice hlavně kvůli příjmům z cestovního ruchu, některé ale nasazují i větší lákadla. Třeba Malta slibuje turistům za určitých podmínek kapesné v přepočtu asi pět tisíc korun.

Za jakých konkrétních podmínek by Češi v létě mohli cestovat, by podle agentur mohlo být jasné v polovině května, kdy ve většině destinací začíná cestovní sezóna.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Lucie Hlubučková / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz