Koronavirus

Léková agentura potvrdila, že další vakcína může způsobit sraženiny

Léková agentura potvrdila, že další vakcína může způsobit sraženiny
Zdroj: Getty Images

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v úterý rozhodla o tom, že by na seznam vedlejších účinků vakcíny firmy Johnson & Johnson mělo být přidáno také varování o velmi vzácných případech tvorby krevních sraženin. Přínos vakcíny podle agentury ale stále převažuje nad riziky.

Problémy s krevními sraženinami se projevily u lidí pod 60 let do třech týdnů po podání vakcíny společnosti Johnson & Johnson, většinou se jednalo o ženy.

EMA nespecifikovala množství sledovaných případů, pracuje ale i s osmi případy ze Spojených států, kde bylo podáno přes sedm milionů dávek této vakcíny.

Výbor pro hodnocení rizik poznamenal, že se krevní sraženiny většinou vyskytovaly na neobvyklých místech spolu s nízkou hladinou krevních destiček a někdy krvácením. Sledované případy byly velmi podobné těm, které se objevily u vakcíny společnosti AstraZeneca.

Související obsah

"Covid-19 je spojen s rizikem hospitalizace a úmrtí. Hlášená kombinace krevních sraženin a nízké hladiny krevních destiček je velmi vzácná, celkový přínos vakcíny Covid-19 Vaccine Janssen při prevenci covid-19 převažuje rizika vedlejších účinků," informovala EMA.

Vzácné případy krevních sraženin se objevily už u vakcíny Vaxzevria společnosti AstraZeneca. Kvůli obavám přestalo touto vakcínou očkovat například Dánsko, k omezení přistoupilo i Německo.

Na reportáž TV Nova o vakcíně společnosti AstraZeneca se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz