Koronavirus

Velký úspěch českých vědců! Vyvinuli šetrný a rychle působící lék na covid

Čeští vědci si připisují velký úspěch. Experti z liberecké laboratoře totiž dokončili vývoj experimentálního léku proti koronaviru. V současné době už přípravek putuje na klinické testování.

Ihned poté, co se světem začal šířit koronavirus, začali odborníci hledat účinný lék proti tomuto onemocnění. Ne jinak tomu bylo také v České republice. Experimentální lék nyní vyvinuli vědci z liberecké laboratoře.


"Přípravek má za úkol zabránit vážnému průběhu onemocnění. Podporuje správnou formu imunity. Díky tomu předpokládáme, že bude fungovat i pro jiné typy mutací i jiné virové částice,“ řekla ve Snídani s Novou autorka léku Denisa Stránská.

Související obsah


Velmi netypická je také forma přípravku, lék totiž vypadá jako maličký papírek. "To přináší řadu benefitů. Jedním z nich je jednoduchá aplikace, nemusí se polykat ani zapíjet jako běžné tablety. Obecně polykání prášků je celosvětovým problémem,“ doplnila Stránská.


Papírek je možné umístit na nebo pod jazyk i na vnitřní stranu tváře. Po vložení do úst se rozpustí a okamžitě uvolní léčivo. "Jde okamžitě do krve. Lék je proto šetrnější pro lidský organismus. Přípravek zaúčinkuje během několika minut,“ vysvětlila Stránská.


Podle Stránské je lék vhodný díky své formě nejen pro děti a starší lidi, ale také celou širokou veřejnost. Zároveň má vyhovovat i veterinářům pro použití na zvířatech. "Zatím nám nejsou známá žádná omezení,“ míní Stránská.

Související obsah


Dostupný by lék mohl být během příštího roku. "Cílem je vyrábět přípravek v Česku a zajistit jej pro obyvatele,“ uzavřela Stránská. Nyní se musí medikament podrobit klinickému testování.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz