Koronavirus

SÚKL řeší celkem 47 úmrtí lidí po očkování. Za týden jich přibylo osm

SÚKL řeší celkem 47 úmrtí lidí po očkování. Za týden jich přibylo osm
Zdroj: Getty Images

Dalších osm podezřelých úmrtí spojených s očkováním proti koronaviru prověřuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Celkem jich úřad eviduje 47. Podle Evropské lékové agentury (EMA) lidé zpravidla zemřeli kvůli zhoršení jejich dosavadních nemocí.

Státní ústav pro kontrolu léčiv pravidelně každý týden zveřejňuje informace ohledně očkování. Za poslední týden stoupl nejen počet podezření na úmrtí ve spojitosti s očkováním o osm, zvýšil se také počet lidí, u kterých se objevily vedlejší účinky.


První případ úmrtí ve spojitosti s očkováním evidoval SÚKL už 16. února. Úřad tak prověřuje dohromady 47 podezřelých úmrtí. Do tohoto počtu jsou však zahrnuté i případy úmrtí na infekci virem SARS-Cov-2, který způsobuje onemocnění covid-19, ke kterým došlo po první nebo druhé dávce vakcíny.

Podle Evropské lékové agentury je však přínos vakcín daleko vyšší, než jejich rizika. Úmrtí po očkování odborníci nejčastěji vysvětlují zhoršením dosavadních nemocí lidí.

Související obsah


"Připomínáme, že žádná vakcína proti jakémukoli onemocnění před ním nechrání 100%, tedy ani vakcíny proti covidu-19 neposkytují absolutní ochranu před infekcí SARS-CoV-2. Navíc maximální možná ochrana těmito vakcínami nastává až s určitým odstupem po druhé dávce, takže onemocnění po první dávce či krátce po druhé dávce může běžně nastat,“ uvádí SÚKL.


Navíc se zvýšil také počet lidí, u kterých se po vakcinaci projevily nežádoucí účinky. Ty po očkování zaznamenalo už celkem 3399 naočkovaných. Nejčastějšími problémy jsou horečka, třesavka, zimnice, únava, slabost, malátnost nebo reakce v místě vpichu.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.


Stát otevírá registraci na očkování pro další věkovou kategorii. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz