Domácí

Obchody v pondělí neotevřou. Vláda zrušený zákaz schválila znovu

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) uvedl, že epidemie se zlepšuje a očkování funguje. Oznámil také, že vláda znovu zavedla opatření, která jí ve čtvrtek zrušil Nejvyšší správní soud. V pondělí tak opatření platit nepřestanou. Podle právníka Ondřeje Dostála to ale vláda opět neudělala správně.

Epidemie se podle ministra zlepšuje ve všech regionech. "Je to díky tomu, že většina lidí dodržuje nastavená pravidla," řekl ministr. Stále ale zůstávají velké rozdíly. Nejlepší situace je nyní v Karlovarském, Královéhradeckém a Plzeňském kraji.

Arenberger promluvil také o očkování, které prý funguje. "Po druhé dávce se nakazilo 0,16 % lidí," uvedl ministr.

Upřesnil také testování lidí při návštěvě některých služeb. Profesionální PCR test bude podle Arenbergera platit sedm dní, antigenní test tři dny. U samoodběrových testů, tedy například ve školách nebo v práci, se platnost zatím řeší. Bude ale rozhodně kratší.

Související obsah

Arenberger také oznámil, že vláda již během dopoledne vyřešila problém s rozsudkem Nejvyššího správního soud, který ve čtvrtek zrušil opatření ministerstva zdravotnictví. Během zasedání totiž znovu schválila opatření o omezení obchodu. V praxi se tak od pondělí nezmění téměř nic.

"Vytvořili jsme na podkladě připomínek soudu opravy, které začnou platit od pondělka," řekl Arenberger. Nové opatření neobsahuje například omezení maximálního počtu účastníků demonstrací na 100. "Mohou být v libovolném počtu, ale můžeme stanovit podmínky, což jsme doplnili," řekl Arenberger. Opatření tak požaduje, aby se účastníci rozdělili na skupiny po 20, které od sebe dodržují dvoumetrové rozestupy.

Související obsah

Podle soudu původní nařízení vyšlo v rozporu s pandemickým zákonem. Na opravu měla vláda několik dní. Pokud by nic neudělala, tak by v pondělí mohly otevřít všechny obchody a služby. Více se o rozhodnutí NSS dozvíte v tomto článku.

Nové opatření je v rozporu se soudem

Podle právníka a experta Pirátů Ondřeje Dostála vláda vydala nové prohlášení v rozporu s rozsudkem NSS. "Vláda vydala znovu stejné restrikce služeb a maloobchodu, v přímém a zjevném rozporu s rozsudkem NSS. Vláda zjevně a otevřeně nerespektuje stanovisko soudu," uvedl pro TN.cz Dostál. 

Právník kritizuje především tu část opatření, ve které se omezuje činnost provozen tak, že se "zakazuje přítomnost veřejnosti." "Oni smí jen omezovat, ale omezili to tak, že zakázali přítomnost veřejnosti, což dal NSS dokonce do tiskové zprávy. Takže to vláda vědomě činí v rozporu," dodal Dostál. 

Na celou tiskovou konferenci se podívejte zde:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz