Domácí

Epidemiolog: V Česku převládá britská mutace, indická může být více infekční

Epidemiologická situace se v Česku pomalu zlepšuje. Vláda minulý čtvrtek představila balíčky rozvolňování. Hostem úterní Snídaně s Novou byl epidemiolog Rastislav Maďar, který řekl, jak aktuální situaci vidí.

Vláda minulý čtvrtek představila balíčky rozvolňování. Mezi posledními přijdou na řadu divadla, kina a bazény. Počkáme si i na zahrádky restaurací. Nový systém balíčků, který nahradil systém PES, se řídí podle počtu nakažených v České republice na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní.

"Já jsem se na nových balíčcích mírně podílel. Jsem rád, že se to takto ujalo. Ono se nám to osvědčilo už loni na jaře. Teď už má velká část lidí protilátky po nemoci nebo po očkování. To je velká pomoc při tom, aby to rozvolňování dopadlo bezpečně," řekl epidemiolog Rastislav Maďar.

Související obsah

Podle Maďara je důležité rozvolňovat asymetricky, jelikož se celoplošný lockdown neosvědčil. Zároveň zdůraznil, že odborníkům jde o co nejrychlejší rozvolnění, ale zároveň o nejbezpečnější. "Myslím si, že všichni máme záměry stejné. To znamená rozvolnit co nejrychleji, ale zároveň co nejbezpečněji," dodal Maďar.

Epidemiolog také připomněl novou indickou mutaci, která v současné době zatěžuje Indii, kde jen za pondělí přibylo více než 350 tisíc nakažených. "My teď tady máme rozšířenou britskou variantu a k nám se tak zatím žádná infekčnější varianta nedostane. Indická varianta je dvojitá a musela by být infekčnější, aby vytlačila tu britskou, což zatím nevíme," informoval Maďar.

Na celý rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem se můžete podívat zde:

Pandemické peklo: V Indii se hroutí zdravotnictví. Lidé prosí o kyslík, umírají bez pomoci. Podívejte se na reportáž televize Nova:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz