Domácí

O pálení čarodějnic nepřijdeme! Obec na jihu Čech pojala svátek netradičně

Letošní oslavy pálení čarodějnic budou kvůli epidemii opět bez hromadných akcí. Některé obce ale našly řešení. Například v Lomu na jihu Čech vznikla tradice, kterou se bude dost možná inspirovat i zbytek republiky. Před domy se tam objevily desítky figurín čarodějnic a zůstanou tam až do páteční noci.

Desítky nejrůznějších čarodějnic v životní velikosti i miniatury zavěšené na stromě. V obci Lom na Táborsku jsou všude, kam jen oko dohlédne.


Inspirací při výrobě figurín byla tamním obyvatelům i aktuální covidová doba. "Vzhledem k současné situaci, aby se mohly děti vrátit do školy a do školky, tak jsme čarodějnici dali nechat uvařit nějaký antivirus. Může si každý nabrat a bude zdráv," popsala tvůrkyně Martina, jejíž čarodějnice vysedává na plotě s kotlíkem utrejchu na stehnech a záludně hledí po okolí.


Čarodějnice v obci prý plní i jednu důležitou roli. Řidiči dávají díky nim nohu z plynu, aby si je všechny stihli prohlédnout. Letošní filipojakubská noc bude ve většině měst a obcí, stejně jako loni, bez hromadných akcí. Organizovaná shromáždění více než dvou osob jsou totiž stále zakázaná.

Související obsah


"Se sejdou jenom rodiny, které budou mít vyznačené stoly, tam si děti opečou špekáčky, a pak se to rozejde domu všechno, takže nebude žádná velká oslava," přiblížil starosta Pištína Jaroslav Havel.


Počasí má být během pátečního večera poměrně příznivé. "Ve večerních hodinách už očekáváme oblačno až polojasno a dešťové přeháňky pouze ojediněle," shrnula Dagmar Honsová z Meteopressu.


Pro hasiče to bývá jedna z nejnáročnějších nocí v roce. Vyzývají proto k opatrnosti. "Je důležité umístění ohniště, aby bylo v dostatečné vzdálenosti od dalších hořlavých látek. Důležité je, aby hranice, kterou si postavíme, byla stabilní, aby nedošlo k jejímu rozvalení," poradil mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz