Koronavirus

Špatné zprávy z Izraele! Indickou mutací se nakazili i naočkovaní lidé

Špatné zprávy z Izraele! Indickou mutací se nakazili i naočkovaní lidé
Zdroj: Enex

Velmi znepokojivé zprávy přichází z Izraele. Lékaři tam zaznamenali tzv. indickou mutaci také u lidí, kteří už podstoupili očkování proti koronaviru. Odborníci se této varianty obávají, protože by mohla být odolná právě vůči vakcínám.

Izraelské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že se u čtyř lidí objevila tzv. indická mutace, přestože dotyční už podstoupili očkování proti covidu-19. Navíc se tímto typem nakazilo dalších 37 lidí, mezi nimiž je asi 21 cizinců a pět dětí ve školním věku.


Proto Izrael už minulý týden zakázal vstup do země cizincům, kteří přijíždí z Indie. Kvůli zhoršující se situaci v této zemi navíc Izrael plánuje zavést také další opatření.

Související obsah


Přestože podle stanoviska Světové zdravotnické organizace (WHO) a současných poznatků odborníci nepředpokládají, že by se průběh onemocnění u indické mutace výrazně lišil od klasického průběhu, tento typ budí obavy.


Varianta je totiž typická dvojitou mutací, které jsou označované jako E484Q a L452R. Obě odborníky znepokojují právě proto, že se nacházejí ve spike proteinu. Jsou tedy přímo v hrotu, jímž virus proniká do lidských buněk.


Právě tato skutečnost může způsobit větší odolnost viru vůči již existujícím vakcínám. Několik případů indické mutace se už potvrdilo také v České republice. Tento typ zaznamenali už v Hradci Králové a ve čtvrtek v Praze.

Související obsah


"Hygienická stanice ihned po zjištění dané skutečnosti zahájila detailní epidemiologické šetření a dohledává eventuální rizikové kontakty tak, aby nedošlo k přenosu indické mutace na další lidi,“ řekl mluvčí Hygienické stanice hlavního města Prahy Zbyněk Boublík.

Podle epidemiologa Petra Smejkala jsou vakcíny efektivní a zabírají i na mutace. Podívejte se na rozhovor:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz