Koronavirus

Čechům v Chorvatsku neuznali testy. Které jsou v EU schválené? SEZNAM

Pokud se chystáte na dovolenou do zahraničí, měli byste si dát pozor, jaký test na covid-19 podstupujete. Některé z nich vám totiž uznat nemusí a v cílové destinaci se tak budete muset nechat otestovat znovu, anebo nastoupíte do karantény. Podívejte se na seznam rychlých antigenních testů, které vám na území Evropské unie uznají.

Od dubna stačí pro vstup do Chorvatska předložit antigenní test. Jak ale zjistili čeští turisté, kteří se na Jadran vydali mezi prvními, ne všechny testy místní úřady uznávají. Nezbylo jim tak nic jiného, než si v místě dovolené zaplatit nové, Evropskou unií uznávané, testy.

Ministerstvo zahraničních věcí na svých stránkách uvádí, že podmínkou pro vstup do Chorvatska je kromě potvrzení o očkování buď negativní RT-PCR test, anebo rychlý antigenní test, který je zveřejněný na společné listině vytvořené Evropskou komisí. Antigenní testy uvedené na tomto seznamu mezi sebou členské země EU uznávají.

Z tohoho seznamu (viz tabulka níže) je patrné, že z 26 testů se v Česku standardně používá pouze jeden jediný, a to Panbio™ COVID-19 Ag Rapid Test od výrobce Abbott Rapid Diagnostics. V e-shopu je možné sehnat balení 25 testů za 4000 korun, jeden tak vychází na 160 korun.

Seznam rychlých antigenních testů, které uznávají země EU

Pro cestu do zahraničí je ale nutné mít výsledek testu vydaný nemocnicí či jiným lékařským zařízením nebo akreditovanou laboratoří, na potvrzení musí být také podpis lékaře. Na výsledku testu musí být viditelný název testu a jeho výrobce.

Problémem je, že české nemocnice a laboratoře testují i antigenními testy, které sice získaly od ministerstva zdravotnictví výjimku, nicméně uznávané v zemích EU nejsou. Na aktuálním seznamu ministerstva zdravotnictví, který je platný do 30. června, je zhruba 140 takových výjimek.

Související obsah

Pouze čtyři z nich jsou ale zároveň na seznamu schváleném členskými zeměmi EU. Jistotu, že vám na dovolené například právě v Chorvatsku uznají výsledek testu, prozatím máte u:

- AMP Rapid Test SARS-CoV-2 Ag,

- SARS-CoV-2 Antigen Rapid Test Kit (Colloidal Gold immunochromatography),

- COVID-19 Antigen Rapid Test (Colloidal Gold)

- a STANDARD Q COVID-19 Ag Test (viz tabulka výše).

Zbylá více než stovka testů povolených v Česku je sázkou do loterie. Cestovní kanceláře tento přístup kritizují. Například v ústecké nemocnici antigenní testy, které mezi sebou členské země EU uznávají, běžně nemají. "Pro vycestování do zahraničí se u nás za současné situace mohou zájemci o cestování nechat testovat, stejně jako teď "pendleři", ale test ze seznamu standardně nemáme," sdělila redakci TN.cz mluvčí nemocnic Ústeckého kraje Jana Mrákotová.

Související obsah

"To ale neznamená, že nejsme schopní ho na pokyn EU/ministerstva zdravotnictví/ministerstva vnitra schopni zajistit. Chceme opravdu vyjít veřejnosti v maximální možné míře vstříc," dodala.

Obecně platí, že povolené rychlé antigenní testy musí mít označení CE, splňují podmínky funkčnosti, tzn. jejich citlivost je minimálně 90 % a specificita minimálně 97 %. Zároveň je alespoň jeden členský stát EU ověřil jako vhodné k používání při odhalování nemoci covid-19.

Ministerstvo zahraničních věcí zatím české turisty varuje před cestováním na Jadran. Chorvatsko aktuálně spadá na cestovatelském semaforu do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy. Očekává se ale, že se do léta situace uklidní.

Cestovatelský semafor

Zdroj: mzv.cz
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz