Domácí

Potvrzení o prodělání covidu nahradí test i očkování. Takto jej získáte

Potvrzení o prodělání covidu nahradí test i očkování. Takto jej získáte
Zdroj: Getty Images

Lidé, kteří prodělali covid, se mohou například u kadeřníka prokazovat potvrzením o tom, že nemoc už v nedávné době měli. To plánují v létě akceptovat i některé státy a toto potvrzení tak může nahradit očkování či negativní test. Za jeho vystavení si ale většinou připlatíte.

Kadeřníci, pedikéři a další kosmetické salony. U všech se teď zákazníci musí prokázat negativním testem od zaměstnavatele, ze školy či z testovacího místa, potvrzením o očkování na covid nebo potvrzením o prodělání nemoci. Jenže právě poslední z jmenovaných není všude zadarmo.

Pokud patříte k lidem, kteří nemoc prodělali v posledních devadesáti dnech a v nejbližší době se chystáte třeba ke kadeřníkovi, budete potřebovat tzv. potvrzení o prodělání nemoci. O to můžete žádat například u svého praktického lékaře, který vás na testy poslal. V takovém případě ale budete muset vytáhnout peněženku.

"Vystavení potvrzení není úkon, který by byl hrazený z veřejného zdravotního pojištění, takže se samozřejmě může stát, že za to bude poplatek, který je ale v každé ordinaci jiný. To záleží na režii ordinace," řekl TN.cz místopředseda Sdružení praktických lékařů Michal Bábíček.

Výhodu mají ti, které na testy poslala hygienická stanice. Ta totiž potvrzení o prodělání nemoci vydává zdarma. "Krajská hygienická stanice může toto potvrzení vydat, pokud indikovala tohoto člověka k odběru. Potvrzení není zpoplatněné," řekla TN.cz mluvčí středočeské hygienické stanice Dana Šalamunová.

Související obsah

Kadeřníkům by pak podle ministerstva zdravotnictví mělo stačit i potvrzení o negativním testování.

Prokázat svou bezinfekčnost ale zákazník může několika způsoby. Nejjednodušší to mají zřejmě ti, kteří už absolvovali obě dávky očkování proti nemoci covid-19. Těm postačí jen očkovací pas, kterým se kadeřníkovi prokážou.

Školákům postačí potvrzení ze školy o posledním negativním testování antigenním testem, ne starším než 72 hodin. Velmi podobně jsou na tom zaměstnanci. Potvrzení jim vystaví zaměstnavatel.

Všichni ostatní v salonech předloží potvrzení ze zdravotnického zařízení o negativním antigenním testování, ne starším než 72 hodin nebo o PCR testování, maximálně sedm dní starém. Poslední možností je tzv. samotest, provedený přímo na místě.

"U nás se zákazníci, kteří si nezajistili testování v nemocnici, testují přímo v čekárně testem ze slin. Po patnácti minutách, pokud jsou negativní, můžou do salonu. Všechny zákazníky pak zapisujeme do knihy pro případ, že by přišla kontrola," popsala kadeřnice Iva z pražského salonu.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francouzský velvyslanec se vrátí do Washingtonu

Velvyslanec Francie se vrátí do Spojených států. Telefonický rozhovor mezi prezidenty Joe Bidenem a Emmanuelem Macronem zmírnil napětí mezi zeměmi poté, co Američané připravili Francouze o miliardovou zakázku na dodávku ponorek pro Austrálii, aniž by svého tradičního spojence předem informovaly.

Krátká zpráva

USA zdvojnásobí dar covidových vakcín chudším zemím na miliardu

Spojené státy zdvojnásobí počet covidových vakcín, které daruje chudším zemím, na více než miliardu, oznámil prezident Joe Biden. K naočkování populace v rozvojových zemích je podle odborníků potřeba pět až šest miliard dávek.

Píše se na Deník.cz