Domácí

Vyhostěte ruské diplomaty, žádal Babiš na summitu Evropské unie

Premiér Andrej Babiš požádal spojence na summitu v Portu o solidaritu kvůli kauze Vrbětice. Český ministerský předseda vyzval lídry ostatních členských států EU, aby zvážili vyhoštění ruských diplomatů.

Premiér Andrej Babiš (za ANO) využil páteční večeři, aby partnery informoval o detailech ohledně výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích. Z těch Česko podezírá agenty ruské vojenské rozvědky GRU.

Česká diplomacie kvůli tomu vyhostila 18 ruských diplomatů, postupně se přidalo několik dalších států. Babiš teď žádá, aby k podobnému kroku přistoupily i ostatní.

Související obsah

"Tyhle akce jsou nepřijatelné. Musíme to brát tak, že vždycky, když je napaden jeden členský stát, je to napadení všech. A taky jsem požádal, aby ještě zvážili vyhoštění alespoň jednoho diplomata," řekl premiér.

Summit v Portu je ale neformální a nejsou z něj žádné závazné dohody. Oficiální stanovisko Evropské unie se bude řešit až na dalším setkání.

Související obsah

O vrbětické kauze se prý v pátek dlouze diskutovalo. Někteří lídři Česku vytýkali, že nejprve vyhostilo ruské diplomaty a až poté informovalo ostatní státy.

"Zazněly tam samozřejmě nějaké názory, že jsme to mohli v podstatě lépe koordinovat. Členské státy se potýkají s touto agresí Ruska v Německu v Tiergartenu, ten případ a další. Ale ne vždycky se žádá o solidaritu. Takže jsme se domluvili, že to budeme řešit nějak systémově," vysvětlil Babiš. Příští summit lídrů Evropské unie je svolán na 25. května.

Jan Houška TN.cz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Británie kvůli šíření omikronu zpřísní protipandemická opatření

Britský premiér Boris Johnson ve středu oznámil zpřísnění některých opatření v důsledku prudkého nárůstu případů mutace omikron. Nová opatření označil jako "plán B" na poražení covidu během zimy. Od pátku budou na většině veřejných míst povinné roušky a od příštího týdne vláda nařizuje práci z domova lidem, kteří na to mají podmínky. Vstup na hromadné akce bude možný jen s potvrzeným očkováním nebo negativním testem.

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Píše se na Deník.cz