Domácí

Pivoňka se zúčastnil vojenské přehlídky v Moskvě, sklidil kritiku

V Moskvě se opět konala tradiční vojenská přehlídka ke Dni vítězství. A zúčastnil se jí i český velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka. Kvůli nedávnému odhalení ruské účasti na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích za to však sklidil velkou kritiku.

Zatímco premiér Andrej Babiš (ANO) v Portu žádal členské státy, aby ze solidarity vyhostily ruské diplomaty, český velvyslanec v Moskvě zamířil na ruskou armádní přehlídku u příležitosti Dne vítězství. Účast velvyslance na přehlídce se však nelíbí řadě českých politiků. Vadí jim, že Vítězslav Pivoňka oslavuje armádu, která má na svědomí životy dvou českých občanů ve Vrběticích.

"Považuji za skandální, že se český velvyslanec v Moskvě Vítězslav Pivoňka chystá v neděli 9. května účastnit vojenské přehlídky Ozbrojených sil Ruské federace na Rudém náměstí v Moskvě," napsal na twitter poslanec Jan Lipavský (Piráti).

Související obsah

Podle ministerstva zahraničí se ale kvůli kauze Vrbětice nesmí zapomenout na vojáky, kteří padli při osvobozování republiky a právě ty má Pivoňka v Moskvě uctít.

"Vojáci Rudé armády a dalších armád, kteří bojovali, padli či byli zraněni při osvobozování Československa, si zaslouží naši úctu. Česká republika jim vzdá hold, stejně jako zástupci ostatních členských států EU a dalších spojenců," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Michal Dudáš.

Související obsah

Zástupci pobaltských států a Španělska se ale přehlídky v Moskvě nezúčastnily. Velvyslanec Litvy uctil památku sám už v sobotu položením květin k hrobu neznámého vojína.

Podobný skandál způsobila i účast Miloše Zemana na přehlídce v roce 2015 po ruské anexi Krymu. Tenkrát většina evropských lídrů účast právě kvůli ruské agresi odmítla.

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz