Zahraničí

Skupinu Čechů v Nepálu skolil covid. Nakažený je i horolezec Trávníček

V Nepálu, který se potýká s masivním šířením koronaviru, uvízla skupina Čechů. Nakazili se na túře u Mount Everestu a že jsou pozitivní, se dozvěděli až před odletem do Prahy. Nemoc se šíří i v základním táboře pod nejvyšší horou světa a hrozí, že ukončí horolezeckou sezonu.

"Šíření viru je tak rychlý. Viděl jsem to u nás na skupině. U nás onemocnělo 13 z 15 lidí," svěřil se Jan Trávníček, horolezec, který už vylezl pět ze 14 osmitisícovek. Zvládl i výstup na nebezpečnou Annapurnu s Radkem Jarošem, který tam přišel o prsty na nohou.

Mezi nakaženými je i on sám. "Jsem v Káthmándú, teď nějakej pátej, šestej den pozitivní, v karanténě. Ale mám lehkej průběh, takže mi nic není," popsal svůj boj s nemocí.

Koronavirus v Nepálu může překazit horolezcům jejich sny o Mount Everestu. Právě tam totiž vrcholí lezecká sezona a nakažených přibývá. "Já si myslím, že základní tábor pod Everestem je během 14 dnů prázdný," prohlásil Trávníček. 

Související obsah

V zemi denně přibývá zhruba osm tisíc nově nakažených. Jenže testů se dělá méně než 20 tisíc, takže skutečná čísla budou v Nepálu mnohem horší. "Ve velkých městech jako je Káthmándú je teď lockdown, jsou otevřený jen potraviny a lékárny. Teď si teprve možná uvědomili vážnost tý situace," tvrdí horolezec.

Pro západní turisty to není takový problém, postarají se o ně pojišťovny a dobře vybavené soukromé kliniky. "Už delší dobu vyžaduje Nepál pojistku na covid, abyste sem mohli vstoupit, aby vám vydali víza," vysvětluje Trávníček.

Hůře jsou na tom ale místní. V Nepálu neexistuje zdravotní pojištění, a tak si všechny náklady spojené s ošetřením nebo hospitalizací musí lidé platit sami.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz