Zahraničí

Skupinu Čechů v Nepálu skolil covid. Nakažený je i horolezec Trávníček

V Nepálu, který se potýká s masivním šířením koronaviru, uvízla skupina Čechů. Nakazili se na túře u Mount Everestu a že jsou pozitivní, se dozvěděli až před odletem do Prahy. Nemoc se šíří i v základním táboře pod nejvyšší horou světa a hrozí, že ukončí horolezeckou sezonu.

"Šíření viru je tak rychlý. Viděl jsem to u nás na skupině. U nás onemocnělo 13 z 15 lidí," svěřil se Jan Trávníček, horolezec, který už vylezl pět ze 14 osmitisícovek. Zvládl i výstup na nebezpečnou Annapurnu s Radkem Jarošem, který tam přišel o prsty na nohou.

Mezi nakaženými je i on sám. "Jsem v Káthmándú, teď nějakej pátej, šestej den pozitivní, v karanténě. Ale mám lehkej průběh, takže mi nic není," popsal svůj boj s nemocí.

Koronavirus v Nepálu může překazit horolezcům jejich sny o Mount Everestu. Právě tam totiž vrcholí lezecká sezona a nakažených přibývá. "Já si myslím, že základní tábor pod Everestem je během 14 dnů prázdný," prohlásil Trávníček. 

Související obsah

V zemi denně přibývá zhruba osm tisíc nově nakažených. Jenže testů se dělá méně než 20 tisíc, takže skutečná čísla budou v Nepálu mnohem horší. "Ve velkých městech jako je Káthmándú je teď lockdown, jsou otevřený jen potraviny a lékárny. Teď si teprve možná uvědomili vážnost tý situace," tvrdí horolezec.

Pro západní turisty to není takový problém, postarají se o ně pojišťovny a dobře vybavené soukromé kliniky. "Už delší dobu vyžaduje Nepál pojistku na covid, abyste sem mohli vstoupit, aby vám vydali víza," vysvětluje Trávníček.

Hůře jsou na tom ale místní. V Nepálu neexistuje zdravotní pojištění, a tak si všechny náklady spojené s ošetřením nebo hospitalizací musí lidé platit sami.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francouzský velvyslanec se vrátí do Washingtonu

Velvyslanec Francie se vrátí do Spojených států. Telefonický rozhovor mezi prezidenty Joe Bidenem a Emmanuelem Macronem zmírnil napětí mezi zeměmi poté, co Američané připravili Francouze o miliardovou zakázku na dodávku ponorek pro Austrálii, aniž by svého tradičního spojence předem informovaly.

Krátká zpráva

USA zdvojnásobí dar covidových vakcín chudším zemím na miliardu

Spojené státy zdvojnásobí počet covidových vakcín, které daruje chudším zemím, na více než miliardu, oznámil prezident Joe Biden. K naočkování populace v rozvojových zemích je podle odborníků potřeba pět až šest miliard dávek.

Píše se na Deník.cz