Koronavirus

Za smrt některých může lhostejnost a rozvolňování, zahájil Zeman pietu

Na všech nádvořích Pražského hradu v pondělí večer probíhá pietní akt za oběti pandemie. Téměř třicet tisíc mrtvých má připomenout stejné množství zapálených svíček. První z nich symbolicky zapálil prezident Miloš Zeman, který při této příležitosti přednesl i krátký projev. Kvůli mimořádné události bude areál Hradu otevřený až do půlnoci.

Akce se účastní několik stovek pracovníků Pražského hradu včetně vojáků a policistů. Smyslem historicky největšího pietního aktu, který se na Pražském hradě koná, je uctít památku obětí koronaviru a vyjádřit soustrast pozůstalým.

Bílé svíčky kompletně zaplnily III. nádvoří Pražského hradu, část II. a I. nádvoří. Zároveň byla ze svíček vytvořena symbolická cesta od všech vstupů do areálu, která přítomné návštěvníky navede k pietnímu místu na III. nádvoří, u kterého budou moci zanechat květinu.

Jako první svíčku zapálil prezident Miloš Zeman. Ten pronesl, že za smrt některých obětí "odpovídáme my sami svojí lhostejností, lehkomyslností a tím, že jsme podlehli pokušení předčasně rozvolňovat“.

Související obsah

Prezident zároveň vyzdvihnul obětavost lékařů, policistů, hasičů a jiných dobrovolníků. "To hlavní, co vám chci říci, je hluboké poděkování a úcta všem, kdo s touto epidemií bojovali. Nemyslím si, že stačí jenom poděkování. Naši zdravotníci, ale i další pracovníci Integrovaného záchranného systému, si zaslouží více než poděkování. Zaslouží si, aby jejich práce byla patřičně oceněna, a já se za to chci zasadit," prohlásila hlava státu. 

"Prosím, abychom povstali a abychom minutou ticha tuto památku uctili. Teprve potom zapálíme svíčku," řekl na závěr Zeman. Sám šel přitom příkladem.

Zapalování svíček se dále ujali pracovníci Kanceláře prezidenta republiky, Správy Pražského hradu, příslušníci Hradní stráže a Útvaru ochrany prezidenta. Část svíček rozmístěných na II. a I. nádvoří směli jako symbol sounáležitosti zapálit sami návštěvníci.

Pražský hrad zároveň na webových stránkách zveřejnil pokyny, ve kterých žádá návštěvníky o dodržování epidemiologických opatření včetně dodržování rozestupů a nošení roušek či respirátorů. Návštěvníci by se neměli ani nikde příliš zdržovat a dodržovat plynulý průchod areálem. Také je omezena kapacita lidí, kteří smějí do areálu. 

Pieta začala v půl osmé večer zapálením první svíčky prezidentem Milošem Zemanem. Poté celý program doprovodila hudba Hradní stráže, která by měla znít nádvořím až do 22:00. Nakonec za úplné tmy na krátkou chvíli zhasnou osvětlení uvnitř nádvoří Hradu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz