Domácí

Rychlé rozvolnění v ohrožení? Nespěchejme, vyzývají vládu experti

Experti z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), která sdružuje mimo jiné epidemiology či sociology, v pondělí apelovali na vládu, aby příliš nepospíchala s dalším rozvolňováním zavedených opatření. Odborníci doporučují počkat a nejprve vyhodnotit dopad uvolnění, které aktuálně začalo platit.

"Dosažení hodnot incidence (počet výskytu případů na 100 tisíc obyvatel) pro další balíčky v horizontu týdnů není zaručené, a bude ovlivněno změnami v opatřeních. Tento efekt bude kompenzovat očkování a počasí. Významné navýšení mobility a kontaktů má ovšem potenciál faktory zpomalování krátkodobě převážit a může tak nastat stagnace, nebo opětovný mírný růst incidence. Rozvolnění od 10. května pravděpodobně způsobí růst mobility, je proto žádoucí vyčkat s dalšími změnami do té doby, než bude patrné, jak velký tento efekt bude," píše MeSES v prohlášení na svých stránkách. Efekt rozvolnění by měl být hodnocený po 10 až 14 dnech, což by znemožnilo další uvolnění opatření od příštího pondělí.

Další, v pořadí čtvrtý, balíček, který předpokládá rozvolnění v momentě, kdy bude v ČR v průměru 75 a méně nových případů covidu-19 na 100 tisíc obyvatel, počítá například s obnovením venkovních koncertů nebo otevřením zahrádek restaurací. Provoz mají obnovit také hotely a penziony, i když pouze s využitím čtvrtiny svých kapacit.

Související obsah

Zatím to ale vypadá, že minimálně v některých bodech vláda na vyhodnocení aktuálního rozvolnění čekat nebude. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v pondělí po jednání vlády řekl, že zahrádky restaurací se od pondělí otevřou. I když jen za určitých podmínek.

Experti z MeSES také varují před urychlováním rozvolnění. "Pokud by došlo k přeřazení některých segmentů do dřívějších balíčků, motivuje to tlak na další výjimky a celý systém může erodovat. To by ohrozilo implementaci (zavedení) dalších balíčků, a významně snížilo předvídatelnost, kterou tento systém do určité míry zajišťuje. V principu lze nad rámec balíčků povolit ojedinělé pilotní projekty, pokud se jedná o akci, kde skutečně dochází ke sběru dat a následnému vyhodnocení, zda na akci došlo k šíření nemoci," píše poradní skupina.

Vybočit z plánů by podle MeSES mohlo školství, o němž premiér Andrej Babiš (ANO) i někteří ministři dlouhodobě mluví jako o prioritě. Od pondělí 17. května by se tak podle expertů mohla v celém Česku obnovit rotační výuka na středních školách, pokud bude současně pro školy k dispozici dost testů.

Dříve schválené balíčky rozvolňování:

Zároveň by mohla v dohledné době minimálně někde úplně skončit rotační výuka a plně se obnovit ta prezenční, experti tento krok ale podmiňují splněním několika podmínek. 

"Žáci nebo studenti mají za sebou nejméně 2 týdny v rotačním režimu (každý student absolvoval alespoň jeden týden prezenční výuky a testování). V daném kraji je dlouhodobě hodnota reprodukčního čísla R nižší než 1 a incidence nižší než 100 případů na 100 tisíc obyvatel za 7 dní. Je zajištěno dostatečné množství testů pro testování 2x týdně antigenním testem, nebo 1x za 2 týdny PCR testem. Při použití PCR testů lze dále zvážit vypuštění podmínky incidence v kraji," vypočítává poradní skupina.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v pondělí odpoledne oznámil, že rotační výuka od 17. května skončí na prvních stupních ZŠ plošně, u druhých stupňů pouze v krajích, kde je příznivá epidemická situace. Od 24. května by pak měl být plošný návrat žáků druhých stupňů i pro zbytek ČR. "Obnoví se i teoretická výuka bez rotací na školách středních," zmínil Plaga.

O dalším rozvolňování mluvil v pondělní Snídani s Novou ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Poslechněte si ho:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz