Naše Česko

Moře je daleko, Češi stále víc vyrážejí na loďkách na řeky a přehrady

Malých lodí na českých řekách a přehradách každým rokem přibývá. Jenže počet přístavišť se moc nezvyšuje. A tak třeba na Vltavě už jsou dlouhodobá stání plně obsazena. Ředitelství vodních cest proto začalo s budováním nových.

Pandemie koronaviru ovlivnila cestování k moři, Češi proto vyrážejí se svými plavidly na tuzemské řeky a přehrady. "V současné době Státní plavební správa eviduje něco kolem 19 500 malých a rekreačních plavidel," uvedla ředitelka této instituce Klára Němcová.

Třeba na Vltavě se loni zvýšil počet plavidel o dvacet procent. "Od Českých Budějovic po začátek Orlíku, kde je pět plavebních komor, se loni proplavilo necelých 12 tisíc lodí," zmínil Tomáš Polanský z destinačního spolku Českobudějovicko-Hlubocko.

Související obsah

Počet lodí navyšují i půjčovny, poptávka je prý obrovská. "Jsme zaregistrovali opravdu vysoký nárůst tohoto typu trávení dovolené, lodě půjčujeme na víkend, pracovní týden nebo celý týden," vypočítává majitel půjčovny Radek Šíma.

Tak velký nárůst nikdo nečekal a kapacita přístavišť přestala stačit. Třeba na Slapské a Orlické přehradě už není žádné volné místo. "V Českém Vrbném u Českých Budějovic a v Hluboké nad Vltavou je nějakých sto míst. Už jsou dlouhodobě zarezervovaná," přikyvuje Polanský.

Ředitelství vodních cest začalo se stavbou nových přístavišť, ta ale budou hotová až v příští sezóně. Jedno vzniká v Českých Budějovicích. Dlouhé má být 250 metrů.

Související obsah

A další stání pro lodě se staví také na Labi. Třeba v Litoměřicích pojme 18 plavidel. "V současnosti začíná výstavba přístaviště pro malá plavidla v Děčíně," řekl mluvčí Ředitelství vodních cest ČR Jan Bukovský.

Pokud bude plavidel na českých řekách stále přibývat, bude prý nutné jejich počet začít regulovat. Třeba na Vltavě by k tomu mohlo dojít už za dva roky.

Na českých řekách je největší problém počet čerpacích stanic:


 

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz