Zahraničí

Američtí vojáci opustí Afghánistán později, symbolicky k 11. září

Američtí vojáci opustí Afghánistán později, symbolicky k 11. září
Zdroj: Profimedia

Armáda Spojených států odejde z Afghánistánu k 11. září, dvacet let po teroristických útocích na USA, kvůli kterým její mise začala. Joe Biden tak nedodrží termín stažení 1. května, k němuž se zavázal jeho předchůdce Donald Trump. Zase je to ale termín konečný, který nebude záviset na situaci v asijské zemi.

Prezident Biden už prodloužení pobytu několikrát naznačoval, mimo jiné kvůli pokračující misi spojenců z NATO a nekončícímu násilí v Afghánistánu. Oficiálně má Bílý dům nový termín oznámit ve středu, američtí novináři o něm s odkazem na nejmenované zdroje informovali s předstihem.

Z Afghánistánu již část amerických vojsk odešla po dohodě Trumpovy vlády s islamistickým hnutím Tálibán, které přislíbilo mírová jednání s afghánskou vládou a přerušením kontaktů s Al-Káidou a podobnými radikálními uskupeními. Bidenova administrativa však s obojím není spokojena.

Související obsah

Prodloužení termínu o čtyři měsíce tak může opět konflikt vyostřit, je zde riziko odvetných útoků Tálibánu. Vedení armády považovalo 1. květen za předčasný kvůli nelepšící se bezpečnostní situaci a nutné koordinaci stahování vojáků se spojenci z NATO, kteří v Afghánistánu rovněž působí. V současné chvíli je zde oficiálně 2500 amerických vojáků, stovky dalších údajně provádějí tajné a protiteroristické operace.

Datum stažení 11. září je symbolické, po teroristických útocích na New York a Washington americká mise začala, neboť akce byla podle zpravodajských služeb plánována a řízena z Afghánistánu. Američanům se podařilo ochromit Al-Káidu a zlikvidovat jejího vůdce Usámu bin Ládina. Za dvacet let války zahynulo 2200 amerických vojáků, přes 20 tisíc utrpělo zranění. Mise stála odhadem bilión dolarů.

Související obsah

Zářijový termín odchodu, který bude postupný a má začít na jaře, je konečný a bezpodmínečný. Pokud by ho Američané podmiňovali mírem, mohli by podle analytiků v Afghánistánu zůstat navždy. Další osud chudé hornaté země je tak, stejně jako posledních mnoho desítek let, značně nejistý.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz