Domácí

Soud zrušil opatření týkající se covid pozitivních zaměstnanců. Už podruhé

Soud zrušil opatření týkající se covid pozitivních zaměstnanců. Už podruhé
Zdroj: TV Nova

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil opatření ministerstva zdravotnictví, které ukládá zaměstnancům či živnostníkům pozitivně testovaným na covid určité povinnosti. Navíc tak neučinil poprvé. Stát má čtyři dny na opravu nařízení.

"Toto opatření vykazovalo hrubé nedostatky v odůvodnění. Nejvyšší správní soud jej označil za nepřezkoumatelné. Účinnost rozsudku soud odložil o čtyři dny, aby ministerstvo mělo čas případně vydat opatření nové, a to bez vad, které mu soud vytkl. Ministerstvo tak musí opatření především důkladněji odůvodnit, ale je povinno vyjádřit se například i k přiměřenosti zásahu do práv a oprávněných zájmů právnických a fyzických osob, jak vyžaduje tzv. pandemický zákon," informoval o rozhodnutí NSS v úterý na svém webu.

Zrušené opatření ukládalo zaměstnancům a OSVČ, kteří byli pozitivně testovaní na covid-19, například povinnost o všem informovat svého lékaře, opustit pracoviště nebo se podrobit potvrzovacímu PCR testu. "Zároveň zaměstnavatelům a OSVČ ukládalo vést evidenci provedených testů," zmínil soud.

Související obsah

Ten se přitom mohl opřít o svůj nedávný rozsudek z poloviny dubna, jímž zrušil podobné starší opatření. Ani to podle NSS nebylo dostatečně odůvodněné.

"V nynějším rozsudku soudci ministerstvu vytkli, že odůvodnění přezkoumávaného opatření (oproti tomu zrušenému v dubnu) se ještě více zestručnilo namísto toho, aby jej upřesnilo," uvedl Nejvyšší správní soud.

Tomu vadí například to, že povinnost vést evidenci provedených testů nebyla v opatření vůbec odůvodněna. Stejně jako účel jejího vedení. Takový přístup NSS označil za hrubé porušení zákonných požadavků na kvalitu odůvodnění. "Soud také kriticky poukázal na to, že ministerstvo vůbec neodůvodnilo, proč je opatření (ve srovnání s úpravou předchozí) rozšířeno i na OSVČ," píše se na stránkách NSS.

"Je politováníhodné, že ministerstvo zdravotnictví přistupovalo tak liknavě k odůvodnění úpravy, která významně zasahuje do základních práv zaměstnanců, zaměstnavatelů i podnikatelů – osob samostatně výdělečně činných. Mělo by si nejen tento, ale i další rozsudky pečlivě prostudovat a přípravu těchto opatření podstatně zkvalitnit," vzkázal resortu předseda soudního senátu Tomáš Rychlý.

Související obsah

Není to přitom první opatření ministerstva, které Nejvyšší správní soud v poslední době zrušil. Nedávno "zařízl" i nařízení upravující provoz obchodů i setkávání lidí. I v tomto případě dal resortu čtyři dny na nápravu a odstranění nedostatků.

Pražský soud zase na konci března zrušil povinnost mít při návratu do Česka negativní covid test. Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Píše se na Deník.cz