Domácí

Statisíce lidí ohrožuje rakovina! Tohle teď nemoc napadá nejčastěji

Statisíce lidí ohrožuje rakovina! Tohle teď nemoc napadá nejčastěji
Zdroj: Profimedia

Tuzemské pojišťovny hlásí statisíce pacientů s rakovinou. Jen VZP eviduje za loňský rok přes 300 tisíc klientů, kteří se potýkali s různými formami onkologického onemocnění. Nejčastěji to byla rakovina kůže, prsu a mužských pohlavních orgánů.

I přes to, že počet pacientů s těmito onemocněními meziročně poklesl, stále se jedná o nejčastější formy rakoviny. Nejdražší ale byla léčba rakoviny mízních, krvetvorných a příbuzných tkání. Analýzu vypracovala největší tuzemská pojišťovna VZP v souvislosti s květnovým připomenutím Českého dne proti rakovině.

Níže uvedená tabulka ukazuje, že vloni poklesl počet pacientů s onkologickým onemocněním oproti roku 2019 o více než 16 tisíc. Náklady jsou ale vyšší – VZP vloni zaplatila za léčbu rakoviny přes 16 miliard korun, což je nárůst o 1,6 miliardy. Nejčastěji rakovina napadá kůži, prsa a mužské pohlavní orgány.

Měsíc květen bývá v České republice spojován s tzv. květinovým dnem organizovaným Ligou proti rakovině v rámci Českého dne proti rakovině. Již podruhé se ovšem kvůli epidemiologické situaci prodej kytiček přesouvá na září. Letošní ročník se zaměřuje na nádorové onemocnění ledvin, močového měchýře a prostaty.

Související obsah

Nádory pohlavního ústrojí mužů jsou podle údajů pojišťovny třetí nejčastější formou rakoviny, léčilo se s ní téměř 49 tisíc klientů VZP a na jejich léčbu bylo vyplaceno přes 1,8 miliardy korun. Mezi časté formy rakoviny také patří nádory močového ústrojí, s nimiž se vloni potýkalo 31 tisíc klientů.

Pojišťovny se snaží klienty nabádat k prevenci. V souvislosti s tím proplácejí pravidelné preventivní prohlídky, nebo přispívají na screeningová vyšetření.

Rakovina vaječníků ročně v Česku zasáhne až 900 žen. Hlavní je prevence:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz