Koronavirus

Kultura se rozjíždí! V létě budou festivaly pro tisíce lidí, slíbil Zaorálek

Kultura v České republice se po dlouhé době konečně rozjíždí. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) je ohledně budoucnosti optimistický a v létě se prý můžeme těšit i na festivaly pro tisíce lidí.

Rozvolňování protiepidemických opatření se začíná dotýkat i oblasti kultury. Od pondělí 10. května se ve všech krajích otevřela muzea, galerie a památky.

Další velké rozvolnění přijde už v pondělí 17. května. Od toho dne bude možné pořádat kulturní akce venku s účastí až 700 diváků. Podmínkou bude test, očkování, nebo maximálně 90 dnů od prodělání nemoci covid-19. Podmínkou bude také ochrana dýchacích cest.

Dalším důležitým datem bude pondělí 24. května, kdy by se mohly rozjet i vnitřní akce. Podmínkou bude maximální obsazení 50 % kapacity míst k sezení a nejvíce 500 lidí. Venku by v té době mohlo být na akci až 1000 lidí.

Balíčky rozvolňování v kultuře

Zdroj: Ministerstvo kultury ČR

Ministr kultury Lubomír Zaorálek ve Snídani s Novou promluvil ve středu i o plánech na léto. Můžeme se prý těšit i na menší festivaly. "V červenci bychom mohli pořádat akce až pro pět tisíc lidí venku. V srpnu by to mohlo být dokonce až sedm tisíc diváků venku," věří ministr.  

Naopak velké festivaly letos podle Zaorálka nebudou nikde v okolí. "Myslím, že velké festivaly, desetitisícové, ty asi nebudou nikde kolem nás. To si nedovolí pustit asi nikdo," řekl. 

Související obsah

Podmínkou ale bude, aby se koronavirová situace vyvíjela dobře. Incidence totiž musí klesnout na 50, respektive 25, nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dní. 12. května je Česká republika na hodnotě 88. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz