Ekonomika

Nové prodejny, zboží i služby. Řetězce v ČR expandují. Velký PŘEHLED

Nové prodejny, zboží i služby. Řetězce v ČR expandují. Velký PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

I když pandemie koronaviru negativně ovlivnila řadu aspektů života v Česku, nakupovat se musí pořád. A velké obchodní řetězce proto chystají expanzi - ať už jde o nové prodejny, služby nebo sortiment. Redakce TN.cz proto sestavila velký přehled novinek, které velké sítě super- a hypermarketů v nejbližší době chystají.

Redakce TN.cz oslovila celkem šest velkých obchodních řetězců, aby zjistila, jaké novinky pro české zákazníky chystají - Albert, Globus, Billu, Lidl, Kaufland a Tesco. Penny Market se svými plány pochlubil sám.

Tesco

Řetězec plánuje letos otevírat nové obchody, konkrétně poslal dva, u nichž už je jasný termín zahájení provozu - 30. června se otevře supermarket v Jesenici, 30. září hypermarket v Kutné Hoře. 

"Pod Tesco patří i síť obchodů Žabka, která v průběhu letošního roku plánuje otevírat desítky obchodů, zatím jich letos otevřela šest. Větší expanzi brání nedostatek volných prostor, Žabka nabízí za doporučení vhodných prostor odměnu 30 tisíc korun," zmínil mluvčí Tesca Václav Koukolíček. Vypíchl, že lidé si v Žabce mohou také vyzvednout zásilky nebo zaplatit složenky.

Související obsah

Kaufland

Kaufland uvedl, že kromě stavby zbrusu nových poboček počítá i s modernizací současných prodejen. "V obchodním roce 2021 (1. března 2021 až 28. února 2022) plánujeme otevřít pět nových prodejen, jako příklad mohu uvést Olomouc nebo České Budějovice. Dále modernizujeme 10 našich stávajících prodejen - například v Třeboni, Trutnově a Ostravě. Také pokračujeme s rozvíjením technologických novinek. Patří mezi ně například samoobslužné pokladny a také skenery a mobilní aplikace K-Scan. Díky ní si zákazníci mohou zboží sami naskenovat, rovnou vložit do tašky a poté zaplatit u samoobslužné pokladny," informovala TN.cz mluvčí Kauflandu Renata Maierl. Řetězec také chystá nový sortiment zboží nejen pro vegany a vegetariány.

Globus

Vágní byla mluvčí Globusu Aneta Turnovská. "Máme v plánu expandovat o jednotky hypermarketů. V námi vybraných lokalitách připravujeme projekty a komunikujeme intenzivně s místními samosprávami. Výstavba tak velkého hypermarketu, jako je Globus, vyžaduje rozlehlý prostor a vybudování velmi precizního zázemí například pro naše vlastní výroby – pekařství, cukrářství, řeznictví a restauraci. Co se týká malých formátů, které nazýváme Fresh, i tam máme své plány," reagovala pouze.

Lidl

Naopak velmi vstřícný byl při odkrývání svých budoucích plánů Lidl. Ten nedávno otevřel nové obchody třeba ve Slavkově u Brna nebo Uničově. V pondělí 17. května otevře poprvé své brány nová prodejna v Kladně – Rozdělově.

Související obsah

"V průběhu první poloviny letošního roku počítáme také s otevřením nové prodejny v Jihlavě, Svitavách, na dvou místech v Praze (Dejvice, Uhříněves) či Dobrušce. A během léta plánujeme otevřít atypickou prodejnu v Brně v OD Centrum," vypočítává mluvčí řetězce Tomáš Myler. Během letních měsíců plánuje společnost Lidl také otevření nových prodejen v Poděbradech a Ostravě (U Stadiónu). Na podzim by se měla otevřít také další ostravská prodejna, a to v ulici Nad Porubkou.

"V průběhu druhé poloviny tohoto roku se mohou zákazníci těšit i na nové prodejny ve Štětí, Milovicích, Kravařích, Českých Budějovicích či například Studénce," řekl Myler.

Penny

Velké plány má také Penny. "Počátky, Jindřichův Hradec, Volary, Kolín, Praha nebo Děčín. To jsou některá města, kde Penny začalo s výstavbou nových prodejen. Pokračuje tak v rozšiřování své sítě," napsala společnost v čerstvé tiskové zprávě.

Například market v Jindřichově Hradci vyrůstá v těsné blízkosti obchodu stávajícího. A až se otevře, tak naopak skončí nyní fungující prodejna. "Atypickou prodejnu letos plánujeme otevřít v Praze Kobylisích - v místě bývalého kina Ládví," konstatuje mluvčí Penny Tomáš Kubík. Konkrétní termíny ale neprozradil. Penny také rozšiřuje síť dobíjecích stanic pro elektromobily u svých prodejen. Podobnou ambici má i výše zmíněný Kaufland.

Billa

Ani tento řetězec nechce plány do budoucna příliš konkrétně odkrývat. "Letos Billa již otevřela novou prodejnu v Čestlicích u Prahy a v Dobříši. Dalších 13 má v plánu otevřít, a to konkrétně dvě v Praze, tři ve Středočeském, jednu v Libereckém, dvě v Plzeňském, jednu v Jihomoravském, dvě ve Zlínském a dvě v Jihočeském kraji. 35 stávajících prodejen projde rekonstrukcí," řekla TN.cz mluvčí firmy Dana Bratánková. Elektronické cenovky firma zavede na 50 prodejnách a dalších 30 obchodů vybaví samoobslužnými pokladnami.

Související obsah

Albert

Ani Albert nechce být v otázce otvírání nových prodejen příliš konkrétní. Mluvčí řetězce Jiří Mareček ale zdůraznil, že společnost se hodně zaměřuje na modernizaci těch stávajících. "V tomto roce jsme otevřeli již téměř desítku modernizovaných prodejen a do konce roku plánujeme modernizovat ještě více než dvě desítky dalších. A také otevřít několik nových, především pak na Moravě," řekl Mareček.

Modernizace se týká třeba instalací nových teplých samoobslužných pultů či nových lednic s regionálními pivy, či montáže oddělení Zdravě s Albertem na všech prodejnách. "Mezi technické inovace patří systém skenování nákupu Albert scan, který budeme postupně instalovat na několik dalších prodejen nebo využívání elektronických cenovek, kterých máme již více než půl milionu, především na čerstvých úsecích. Obě tyto novinky zlepšují nákupní zážitek zákazníkům," popsal mluvčí Albertu.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz