Koronavirus

Kontroly návštěvníků? Divadla chtějí podmínky jako hospodští. ANKETA

Už v pondělí se znovu otevřou venkovní scény, od 24. května by mohli kulturní představení navštěvovat lidé v omezeném počtu i ve vnitřních prostorách. Zástupci českého divadla nebo hudebních festivalů ale požadují, aby nebylo jejich povinností kontrolovat testy na koronavirus u návštěvníků a chtějí stejná pravidla, jaká budou platit pro venkovní zahrádky restaurací.

"Zákazníci se budou muset prokázat tím, že jsou testováni či očkováni případné kontrole, která bude stran hygieny - případně policie," oznámil v pátek vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Jinými slovy, zodpovědnost za svůj zdravotní stav od pondělí ponesou sami návštěvníci restauračních zahrádek a hospodští jsou zbaveni povinnosti testy lidem kontrolovat. A přesně to by chtěli i zástupci kultury.

"Představa, že tu běháme s nějakými papírovými potvrzeními, je opravdu tristní, já doufám, že se ministři na vládě shodnou," řekl Jakub Vedral z Institutu umění. 

Související obsah

A ministr kultury chce už v pondělí vládu o zrovnoprávnění přesvědčit. Podle něj není možné, aby byla některá odvětví takto znevýhodňována. "Je třeba to srovnat," sdělil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Pokud by vláda i nadále trvala na potvrzeních o testech nebo prodělané nemoci, tak i divadelníci narážejí na legislativní problém - jak by to kontrolovali. "Pořadatelé snad ani nemají právo kontrolovat testy a zdravotní stav návštěvníků, takže dává smysl, aby ty podmínky byly stejně nastavené jako u restauračních zařízení," upozornil Jakub Nový ze Svazu autorů a interpetů.

Ostatní omezení, jako například snížení kapacity na 50 procent, častý úklid a všudepřítomné desinfekční prostředky, divadelnící akceptují, i když samozřejmě doufají, že i ta postupně pominou.
"Budeme rádi za jakékoliv podmínky, které nám umožní otevřít, pokud by to znamenalo co nejmenší zátěž pro návštěvníky," sdělil Martin Sedláček z Klicperova divadla v Hradci Králové.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz