Domácí

Eliška porodila dítě a dostala mrtvici! Nevěděla to, upadla do kómatu

Na sobotu 15. května připadá Světový den boje proti mozkové mrtvici. V Česku na ni ročně zemře osm tisíc lidí. Je to třetí nejčastější příčina úmrtí. Netýká se přitom jen starších lidí. Podle lékařů neumí veřejnost rozeznat typické příznaky mrtvice ani to, jak jí účinně předcházet.

Eliška (33) prodělala silnou cévní mozkovou příhodu a to přesně před dvěma lety doma v Bakově nad Jizerou - v den, kdy porodila své druhé dítě.

"Začala ji bolet hlava a pak už to bylo rychlé," zavzpomínal manžel Elišky. Oba dva to připisovali únavě po porodu, byla to ale mrtvice. "Následný otok tam napáchal hodně škody. Manželka potom upadla do kómatu," vysvětlil Petr Kešner.

Lékaři zpočátku mladé ženě nedávali moc šancí. Její muž to ale nechtěl vzdát. Prošli mnoha nemocnicemi i rehabilitačními centry. "Eliška je úžasná, je tam vidět velký drive. Ty pokroky tady jsou evidentní," pochválila ji fyzioterapeutka Iva Linhová.

Související obsah

Eliška se musela učit všechno znovu. Otevírat oči, hýbat končetinami. Dnes už dokáže chodit, sama se už nají i napije. A pomalu se vrací do běžného života. "Je částečně soběstačná. Mentálně je naprosto v pořádku," objasnil manžel. "Věřím, že jednou zase bude moct mluvit. A budeme fungovat jako rodina," dodal.

Nejčastější příznaky

"Je klíčové, aby lidé věděli, že mají zavolat sanitku a znát ty tři základní příznaky," upozornil Aleš Tomek z České neurologické společnosti. "Spadne vám koutek, to bývá nejčastější. Brnění nebo ztráty hybnosti v oblasti obličeje, ruky, nohy. Objevují se i poruchy řeči, jako by byl člověk opilý nebo vám nerozumí," vysvětlila fyzioterapeutka Tereza Valíková.

Odhalit příznaky je úkol především pro okolí pacienta. "Mělo by se to učit ve školách. Největší šanci má pacient v prvních třech hodinách," upozornil Tomek.

Související obsah

V české populaci prodělalo mrtvici čtvrt milionu obyvatel. Ročně postihne 27 tisíc lidí - třetina z nich zemře. Předcházet mrtvici můžete správným životním stylem a preventivními prohlídkami. "Mrtvice se můžou vyskytnout v každém věku, můžou postihnout dokonce i děti," připojil Tomek varování.

Obezřetní by měli především diabetici, obézní lidé a také ti s vysokým krevním tlakem. 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francouzský velvyslanec se vrátí do Washingtonu

Velvyslanec Francie se vrátí do Spojených států. Telefonický rozhovor mezi prezidenty Joe Bidenem a Emmanuelem Macronem zmírnil napětí mezi zeměmi poté, co Američané připravili Francouze o miliardovou zakázku na dodávku ponorek pro Austrálii, aniž by svého tradičního spojence předem informovaly.

Krátká zpráva

USA zdvojnásobí dar covidových vakcín chudším zemím na miliardu

Spojené státy zdvojnásobí počet covidových vakcín, které daruje chudším zemím, na více než miliardu, oznámil prezident Joe Biden. K naočkování populace v rozvojových zemích je podle odborníků potřeba pět až šest miliard dávek.

Píše se na Deník.cz