Domácí

Eliška porodila dítě a dostala mrtvici! Nevěděla to, upadla do kómatu

Na sobotu 15. května připadá Světový den boje proti mozkové mrtvici. V Česku na ni ročně zemře osm tisíc lidí. Je to třetí nejčastější příčina úmrtí. Netýká se přitom jen starších lidí. Podle lékařů neumí veřejnost rozeznat typické příznaky mrtvice ani to, jak jí účinně předcházet.

Eliška (33) prodělala silnou cévní mozkovou příhodu a to přesně před dvěma lety doma v Bakově nad Jizerou - v den, kdy porodila své druhé dítě.

"Začala ji bolet hlava a pak už to bylo rychlé," zavzpomínal manžel Elišky. Oba dva to připisovali únavě po porodu, byla to ale mrtvice. "Následný otok tam napáchal hodně škody. Manželka potom upadla do kómatu," vysvětlil Petr Kešner.

Lékaři zpočátku mladé ženě nedávali moc šancí. Její muž to ale nechtěl vzdát. Prošli mnoha nemocnicemi i rehabilitačními centry. "Eliška je úžasná, je tam vidět velký drive. Ty pokroky tady jsou evidentní," pochválila ji fyzioterapeutka Iva Linhová.

Související obsah

Eliška se musela učit všechno znovu. Otevírat oči, hýbat končetinami. Dnes už dokáže chodit, sama se už nají i napije. A pomalu se vrací do běžného života. "Je částečně soběstačná. Mentálně je naprosto v pořádku," objasnil manžel. "Věřím, že jednou zase bude moct mluvit. A budeme fungovat jako rodina," dodal.

Nejčastější příznaky

"Je klíčové, aby lidé věděli, že mají zavolat sanitku a znát ty tři základní příznaky," upozornil Aleš Tomek z České neurologické společnosti. "Spadne vám koutek, to bývá nejčastější. Brnění nebo ztráty hybnosti v oblasti obličeje, ruky, nohy. Objevují se i poruchy řeči, jako by byl člověk opilý nebo vám nerozumí," vysvětlila fyzioterapeutka Tereza Valíková.

Odhalit příznaky je úkol především pro okolí pacienta. "Mělo by se to učit ve školách. Největší šanci má pacient v prvních třech hodinách," upozornil Tomek.

Související obsah

V české populaci prodělalo mrtvici čtvrt milionu obyvatel. Ročně postihne 27 tisíc lidí - třetina z nich zemře. Předcházet mrtvici můžete správným životním stylem a preventivními prohlídkami. "Mrtvice se můžou vyskytnout v každém věku, můžou postihnout dokonce i děti," připojil Tomek varování.

Obezřetní by měli především diabetici, obézní lidé a také ti s vysokým krevním tlakem. 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestování z některých zemí zpřísní

Ministerstvo zahraničí opět změnilo cestovatelský semafor. Od pondělí 20. září se Slovinsko přesune do tmavě červené kategorie. Neočkovaným lidem se zkomplikuje návrat z Lotyšska, Rumunska a San Marina, které se přesunou z oranžové kategorie do červené. Jednodušší naopak bude návrat z Islandu, Portugalska a Baleárských ostrovů, které se posunou do oranžové.

Krátká zpráva

Amazon postaví distribuční centrum v Kojetíně

Internetový prodejce Amazon rozšiřuje logistickou síť v Česku. V Kojetíně na Přerovsku postaví nové distribuční centrum. Do roku 2023 by v něm mělo vzniknout více než 2000 stálých pracovních míst. Nábor zaměstnanců podle tiskové zprávy Amazonu začne v roce 2022. Firma nabídne nástupní hrubou mzdu 182 korun na hodinu pro zaměstnance na vstupních pozicích a 225 korun pro vedoucí týmů.

Píše se na Deník.cz