Domácí

Warfarin nahrazují nové léky! Přispívá na ně pojišťovna, pomůžou při covidu

Warfarin nahrazují nové léky! Přispívá na ně pojišťovna, pomůžou při covidu
Zdroj: Profimedia

Desítky tisíc lidí, kterým kvůli jejich nemoci hrozí mrtvice, plicní embolie nebo třeba žilní trombóza, mohou nově využít místo warfarinu tzv. NOAC léky. Ty jsou podle lékařů bezpečnější, odpadá navíc starost s testováním. Nově by léky mohli navíc využívat i nakažení koronavirem, kterým hrozí výskyt krevních sraženin.

Warfarin je v Česku nejprodávanějším protisrážlivým lékem. Jeho hlavní výhodou je nízká cena, navíc plně hrazená zdravotní pojišťovnou. Nyní mají ale lékaři k dispozici moderní a bezpečnější NOAC léky, na které pojišťovny také přispívají. 

NOAC doposud dostávali jen ti pacienti, kteří starý lék prokazatelně nesnášeli nebo se u nich nedařilo dosáhnout jeho adekvátního účinku. Česko je jednou z posledních evropských zemí, která NOAC do první linie uvolnila. "Pro mě osobně je to malá revoluce s velkým a pozitivním dopadem na léčbu pacientů v každodenní klinické praxi. Výhodou NOAC je rychlost účinku a bezpečnost. Lidé také nemusí dodržovat omezující dietní opatření,“ vysvětlil kardiolog Miloš Táborský.

Největší skupinou, která léčbu NOAC ocení, jsou podle Táborského nemocní s fibrilací síní. Ta své nositele ohrožuje vznikem krevní sraženiny v srdci a jejím uvolněním do těla, v nejhorším případě do mozku, kde může zapříčinit mrtvici.

Související obsah

"U těchto lidí jsme museli vždy zahájit léčbu warfarinem a trvalo několik týdnů, než jsme dosáhli léčebné hladiny léků. A to ještě ne u všech. Nyní, při splnění určitých podmínek, můžeme zahájit léčbu nemocného okamžitě moderním a bezpečným lékem, kdy je účinnosti dosaženo zpravidla již za 2 – 4 hodiny po podání první tablety, a okamžitě je zaručena maximální možná ochrana před závažnými následky,“ sdělil.

Možnost používat NOAC v první linii lékaři vítají také proto, že za doby pandemie bylo těžké přimět pacienty na warfarinu, aby chodili na pravidelné kontroly. "Asi polovina nemocných nemá dobře řízenou léčbu warfarinem ani za normálních podmínek, pravidelné kontroly srážlivosti krve (tzv. Quickův test, INR) musí být důsledné, jinak je terapie warfarinem neúčinná, nebo dokonce nebezpečná. Stav těchto kontrol se při pandemii koronaviru zhoršil, lidé se báli chodit do ambulancí, strach z nákazy překonával strach ze špatně kontrolované nemoci,“ vysvětlil předseda České kardiologické společnosti (ČKS) Aleš Linhart.

Související obsah

Moderní léky nebudou svým pacientům dávat "jen“ kardiologové, ale také internisté, neurologové, ortopedi, chirurgové, angiologové, hematologové a geriatři. "Stále však existují vybrané skupiny nemocných, u nichž není možné warfarin zaměnit za NOAC, proto i po uvolnění do první linie nelze záměnu provádět bezhlavě,“ upozornil předseda České internistické společnosti ČLS JEPRichard Češka.

Pro české pacienty jsou nyní k dispozici čtyři protisrážlivé léky, dva z toho mohou lékaři podávat pacientovi v první linii. NOAC (z angličtiny new oral anticoagulants) léky omezují riziko tvorby sraženin v cévním řečišti nebo v samotném srdci. Výhodou NOAC je podávání bez nutnosti pravidelného sledování jejich účinnosti pomocí krevních testů, které jsou v případě jejich předchůdce – warfarinu – nutné. Výhodou NOAC je i vyšší bezpečnost, zejména omezení některých typů krvácení. 

V současné době užívá warfarin nadpoloviční většina pacientů v ČR, tedy asi 125 000 lidí. NOAC dosud lékaři nasadili u přibližně 110 000 osob.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz