Koronavirus

Ministerstvo poslalo čtyři miliardy na odměny, šéfové vyplácení oddalují

Někteří ředitelé sociálních služeb hledají právní kličky, aby nemuseli poslat svým zaměstnancům mimořádné odměny včas, najednou, anebo vůbec. Na pondělní tiskové konferenci to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Téměř čtyři miliardy korun přitom její resort uvolnil už během dubna. Vyplácení chce osobně kontrolovat.

Téměř čtyři miliardy korun mají od dubna na účtech organizace, které poskytují sociální služby. Mimořádné odměny má dostat 100 tisíc zaměstnanců nejpozději s květnovou výplatou. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové ale vyplácení neprobíhá hladce.

"Bohužel někteří poskytovatelé chtějí odměny vyplatit v různých splátkách nebo odložit na neurčito. Hledají právní kličky, na základě kterých mohou své zaměstnance a zaměstnankyně o tyto prostředky připravit. Naprosto s tím nesouhlasíme," řekla na pondělní tiskové konferenci.

Maláčová hodlá osobně kontrolovat, zda ředitelé odměny svým podřízeným vyplácejí. "Prosím všechny zaměstnance, kteří tyto odměny nedostanou tak, jak jsme zamýšleli, aby mě informovali a já budu jejich zřizovatele osobně objíždět a ptát se, proč jejich zaměstnanci nedostali ty peníze hned," vzkázala.

Související obsah

"Je morální povinnost všech ředitelů a ředitelek, aby se zachovali tak, jak bylo přislíbeno. Nedokážu si představit, že za skvěle odvedenou práci nebude následovat odměna," apelovala ministryně. Zároveň podotkla, že průtahy s vyplácením se netýkají všech sociálních zařízení a řada zaměstnanců už odměnu dostala.

Žádost o poskytnutí odměny podalo přes 4000 poskytovatelů sociálních služeb. Podle pracovní pozice dostanou zaměstnanci buď 50 tisíc, 25 tisíc či 15 tisíc korun. Na nejvyšší částku mají nárok pečovatelé, sociální pracovníci nebo zdravotníci. Není to první odměna, prémie dostali už po loňské jarní vlně koronaviru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz