Domácí

Eva Michaláková boj o syny nevzdává, po 10 letech se upíná k nové naději

Dlouhých 10 let uplynulo od okamžiku, kdy Evě Michalákové norský úřad pro ochranu dětí Barnevern odebral syny Denise a Davida a umístil je do pěstounské péče. V roce 2016 ji definitivně zbavili rodičovských práv. Naději ani po takové době neztrácí a věří, že zastání najde u Evropského soudu pro lidská práva. Jak ale řekla TN.cz, zatím netuší, kdy bude jednání pokračovat. Hřát u srdce ji můžou pouze vzpomínky, protože úřady jí v kontaktu s dětmi brání. Nedostává od nich ani žádné informace.

Staršímu Denisovi je dnes 16 let, mladšímu Davidovi 13. Jejich maminku Evu Michalákovou a otce Josefa, s nímž se Češka rozvedla, o syny 18. května 2011 připravila norská sociálka Barnevern. A to kvůli podezření ze zneužívání, týrání a zanedbávání, které však policejní vyšetřování nepotvrdilo.

Chlapci přesto zůstaly v pěstounské péči a Norové postupně tlumili kontakt s jejich matkou. V posledních letech s nimi nemůže ani mluvit, vídat je už vůbec ne. 

Jak ale Michaláková prozradila v rozhovoru pro TN.cz, světlo naděje zdaleka nepohaslo. Okresní soud v Hodoníně jí syny letos v lednu formálně svěřil do péče, netrpělivě také vyhlíží verdikt Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. A kdyby ani ten nerozhodl v její prospěch, poslední šanci spatřuje v 18. narozeninách obou chlapců.

Související obsah

  

Uplynulo 10 let od rozhodnutí norské sociální služby Barnevern o odebrání vašich synů. Stále o ně bojujete. Existuje ještě reálná šance, že vám syny úřady vrátí?

"Já si myslím, že v Norsku asi ne, ale vidím šanci u Evropského soudu pro lidská práva. Přestože se neustále dožaduji informací o zdraví a školním prospěchu dětí od Barnevernu, tak mi nikdy nejsou sděleny. Veškeré informace, které dostávám, pocházejí z úst stále stejné úřednice. Nevím nic, co by šlo ověřit, zda je to skutečně pravda."

Usilujete o obnovení kontaktu se syny?

"Já jsem se dětem vždy snažila posílat k narozeninám, Vánocům dárky a dopisy. Všechno muselo jít přes Barnevern, takže nevím, jestli tyto věci byly dětem skutečně předány."

Jak byste v případě vítězství u evropského soudu postupovala?

"Vzhledem k tomu, že děti jsou tak dlouho u pěstounů a nevidíme se, tak jestliže bych vyhrála u evropského soudu, nepůjde se jim hned vlámat do života, ale bude nutné postupovat pomalu a krok za krokem. Eventuálně spolupracovat s psychology, navštěvovat děti a obnovit znovu ten kontakt."

Související obsah

  

Na pokračování soudního procesu se zatím čeká, znáte už nějaký termín, kdy k němu dojde?

"Zatím konkrétní datum není, ale žádost u soudu je přijatá. Se mnou tam čeká spousta dalších rodin, které čekají na projednání případů proti Norsku. Ale pokud mám správné informace, byly tam i některé rodiny z Velké Británie."

Jste s dalšími rodiči v podobné situaci ve spojení?

"Ano, tady v Norsku jsou skupiny rodičů, kteří jsou ve stejné situaci jako já. My jsme se snažili prostřednictvím demonstrací kontaktovat norskou vládu, ale žádná změna tady v tomto systému nenastala."

Pomohlo by, kdyby se ve vaší kauze opět angažovala i veřejnost?

"Demonstrace na ten problém upozorní, to ano. Ale že by to vedlo k tomu, že Barnevern vrátí děti, tak to asi ne. Samozřejmě demonstrace a protesty proti tomu systému na tento problém upozorní."

Související obsah

  

Jsou určitou nadějí i blížící se 18. narozeniny vašeho staršího syna? Po nich už se budete moct určitě svobodně setkat.

"Já doufám, že ten evropský soud rozhodne dříve. Pokud by se tak nestalo, já upínám naději k tomu, že děti nebudou v péči Barnevernu celý život. Jakmile dospějí, tak si k sobě určitě najdeme znovu cestu. I kdyby to muselo být s pomocí psychologů, já se této spolupráci nebráním. Naopak jsem schopná a ochotná udělat všechno, co bude potřeba."

Máte několik advokátů, jaké jsou jejich prognózy?

"Momentálně jsem v kontaktu se svou norskou právničkou a chceme žádat o další schůzku s Barnevernem. Protože Barnevern má mít povinnost informovat i ty rodiče, kteří nemají možnost být v kontaktu s dětmi, ohledně stavu dětí, jejich školního prospěchu. Já se neustále dožaduji informací, ale veškerá snaha o kontakt vychází stále jenom ode mě. Barnevern se o nic nesnaží, ty pokusy jsou pouze z mé strany a strany mých advokátů."

Až se konečně znovu setkáte se svými syny, plánujete zažalovat Norsko nebo Barnevern za to, co se vám stalo?

"Ano, samozřejmě, ale tady nejde o žádné peníze. I když člověk dostane za porušení lidských práv určité peněžní odškodnění, peníze nikdy nedokážou nahradit ty roky, o které s dětmi přišel. Tohle nejde, to žádné peníze nedokážou nahradit. Ale samozřejmě o tomhle také uvažuji."

Připomeňte si, jak Eva Michaláková bojovala o syny v roce 2015. Tehdy se setkala s expremiérem Bohuslavem Sobotkou:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz