Naše Česko

Za dvacet let budeme žít v současném sci-fi, tvrdí evoluční biolog

Nový pořad Naše Česko, který má ve čtvrtek premiéru ve vysílání TN LIVE, se tentokrát věnoval českým vědeckým objevům a tomu, jak může věda pomoci v době pandemie. S moderátorem Karlem Kopečkem o tom mluvil jeden z nejvýznamnějších českých vědců, evoluční biolog, Pavel Tomančák.

Když před desítkami let objevili vědci nový druh kyseliny, nikdo netušil, k čemu je dobrá a sloužila jen k dalšímu zkoumání. Teď je mRNA, tedy jednovláknová nukleová kyselina, součástí boje proti pandemii koronaviru. Vyrábí se z ní totiž například vakcíny Pfizer a Moderna.

Česká věda má velké nedostatky, přesto přicházejí skvělé nápady. "Je skvělé, že česká věda reagovala na situaci kolem koronaviru. Nejen při očkování, ale česká věda reaguje na tu situaci i tím, že investuje peníze do oblasti virologie," uvedl Pavel Tomančák.

Související obsah

Věda se začala hojně popularizovat právě v souvislosti s pandemií. "Věda je vzrušující a bude dobré, když se jí média budou věnovat i nadále," podotkl biolog. Podle něj je důležité, že česká věda investuje do virologie, ale do budoucna je potřeba podporovat i takové oblasti, ve kterých jsme jako Češi dobří.

"Jsem přesvědčený o tom, že na celém světě se momentálně dělá věda, která naše životy za dvacet až třicet let zásadně ovlivní. Budeme schopní vytvářet z buněk tvory, které v přírodě vůbec neexistují," popisuje evoluční biolog. Podle něj nám nově vytvořené organismy budou moci pomáhat a dělat za nás různé činnosti. "Sci-fi se pravděpodobně naplní," dodal.

Související obsah

Navíc by podle něj měla na sebe být česká věda hrdá a být si vědomá své kvality. "Česká věda má velké nedostatky, přesto přicházejí skvělé nápady," doplnil Tomančák.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz