Koronavirus

Další změna! Registrace pro všechny k očkování se od června asi neotevře

Plán Andreje Babiše (ANO), že se od 1. června budou moci očkovat všichni zájemci, ztroskotal. Premiér se totiž opět vrátil ke strategii, kdy se budou jednotlivé věkové kategorie otvírat postupně po týdnech. To se nelíbí hlavně mladým lidem, kteří už s očkováním počítali a naplánovali si dovolenou. A podle opozice takové jednání lidi od očkování jenom odradí.

"Nejpozději 1. června otevřeme registraci k očkování pro všechny,“ sdělil 9. května premiér Andrej Babiš (ANO). Tato zpráva potěšila zejména mladé lidi, kteří začali plánovat letní dovolené.


Jenže radost jim vydržela krátce. Premiér totiž otočil a vrátil se k původní strategii. "Je změna, protože reagujeme na to, kdo a jak se přihlásí,“ řekl tento týden předseda vlády. A lidé proto musí narychlo své plány měnit.

Související obsah


"Ráda bych vycestovala, ale jelikož bude možnost pro starší 18 let až někdy v létě, tak nevím, jestli to půjde,“ postěžovala si dotázaná žena.


Pokud se každý týden začne očkovat další věková kategorie, na registraci si počká až do druhé půlky června. Než se dostane k první dávce, může podle odborníků čekat v pořadníku i týdny. Druhou dávku by tak mohla dostat klidně až v srpnu.


"Důležité je, aby se měla možnost proočkovat co největší skupina lidí, a změna pravidel tomu rozhodně neprospívá,“ myslí si místopředseda ODS Martin Kupka.

Související obsah


"Vědět dopředu, kolik lidí projeví zájem, je těžké. Stále jsme v termínu. A v neděli se rozhodne, kdy pustíme registraci pro starší 35 let,“ uzavřel Babiš. Očkování chce premiér zrychlit zapojením více praktických lékařů.


Ještě na tento týden Babiš slíbil praktikům přes 48 tisíc dávek. Během května a června by jich pak měli dostat 450 tisíc. "Bohužel, jako vždy je to trochu jinak. V tuto chvíli můžu oznámit, že napřímo má jít k praktikům 37 tisíc dávek vakcíny,“ řekl předseda Sdružení praktických lékařů (SPL) Petr Šonka.


Ani to ale nezabránilo ministru zdravotnictví Petru Arenbergerovi (za ANO), aby se svým protějškům z Evropské unie pochlubil, jak dobře se u nás očkuje. Česko je přitom sedmé nejhorší z celé sedmadvacítky.

Co na obrat ve vakcinační strategii říká přední český vakcinolog? Podívejte se na rozhovor s Danielem Dražanem:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz