Koronavirus

Očkování se příští týden otevře pro lidi nad 30 let, potvrdil Arenberger

Nad registrací pro všechny od začátku června visí otazníky. Příští týden se budou moct o termíny hlásit lidé od 30 let, řekl ve Snídani s Novou ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Vláda tím chce podle jeho slov předejít tomu, aby se kvůli náporu nevyčerpala kapacita.

Otevření registračního systému pro všechny nejspíš nenastane hned začákem června, jak předesílal premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda se rozhodla, že jeho zpřístupňování jednotlivým věkovým kategoriím bude postupovat po pěti letech. Mladší ročníky tak stále nemají jistotu, kdy na ně přijde řada.

"Příští týden se bude otevírat registrace pro starší 30 let a určitě velice rychle se doplní i ty zbylé skupiny," řekl televizi Nova ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

"V noci z neděle na pondělí se otevře registrace k očkování pro 35+ a o půlnoci z úterý na středu pro 30+," upřesnil na facebooku Babiš.

Související obsah

Arenberger prohlásil, že kabinet od očkování pro všechny ustoupil z kapacitních důvodů. "Je to asi jenom technická záležitost. Očkování pro všechny jsme zvažovali. Přece jenom by to ale byla velká skupina a třeba ti, kteří by byli na konci toho řetězce, by mohli čekat velmi dlouho. Nakonec nemáme pětiletku, ale desetiletku," uvedl.

Pokud vláda skutečně dodrží otevírání po deseti letech, v červnu by se všichni registrovat mohli. Babiš si za tím stojí. "Od června se budou moci registrovat všichni nad 16 let," zopakoval v pátek.

Ministr také potvrdil další větší rozvolňovací vlnu. V pondělí 24. května se vrátí do škol všichni žáci a studenti, kompletně otevřou se i hotely. "Budou se tam regulovat stravovací služby, kromě dezinfekcí nebo nošení roušek budou potřeba i režimová opatření," uzavřel Arenberger.

Na celý rozhovor s Petrem Arenbergerem ze Snídaně s Novou se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny "svého" politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny "svého", tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz