Domácí

Americký konvoj dorazil do kempu. Večer bude pokračovat v cestě

V sobotu v noci projela přes část našeho území první část konvoje americké armády. Míří do Maďarska na cvičení severoatlantické aliance. V neděli dopoledne vojáci dorazili do kempu na Jihlavsku, kde přespí. Jejich přesun probíhá postupně po částech a především v noci. České území by Američané měli opustit do středy.

Přibližně 190 vojenských vozidel a 600 amerických vojáků projede během následujících dní Českem. Celá trasa měří 549 kilometrů, naplánované jsou dvě zastávky. "Každý konvoj bude mít tři až čtyři skupiny, ve kterých bude zhruba 10 až 20 kusů kolové techniky. Ty skupiny od sebe budou držet hodinový rozestup,“ informovala mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Magdalena Dvořáková.


Čeští vojáci poskytnou svým americkým kolegům palivo, zdravotnické vybavení, servis techniky v případě, že by se objevila nějaká porucha, stravu i ubytování.


"Armáda České republiky bude poskytovat přesouvajícím se jednotkám logistickou podporu, ta bude poskytnuta v rámci cvičení Saber Guardien,“ doplnila Dvořáková.

Související obsah


Vojáci budou bydlet v Rančířově na Jihlavsku, kde armáda vybudovala zázemí pro 300 lidí. Každý konvoj na českém území stráví maximálně 48 hodin, tak aby se vojáci v kempu vystřídali. "Ty vojska na našem území nebudou ani cvičit, budou cvičit až v Maďarsku. Nikdo nemusí mít žádné obavy, snad jenom z nějaké hloupé dopravní nehody,“ myslí si bezpečnostní expert Andor Šándor.

Jedna taková se stala před pěti lety, kdy jediné auto vyřadilo čtveřici českých obrněných pandurů z provozu na tři roky. Aby se podobným dopravním nehodám předešlo, měli by řidiči, pokud konvoj potkají, dodržovat tři základní pravidla.

 

"Do kolony se nikdy nezařazujte, nepředjíždějte kolonu, pokud nemáte k dispozici dostatečně dlouhý časový a dráhový úsek, abyste ji předjeli celou, a dbejte pokynů vojenských policistů a policistů České republiky,“ vysvětlila mluvčí vojenské policie Nikola Rimkevič Hájková.

VIDEO: Podívejte se na příjezd první části konvoje do Prahy 

První skupina konvoje české hranice překročila v sobotu okolo 20. hodiny, poslední, čtvrtá, kolem jedné hodiny ráno. Kolem páté hodiny ráno dorazily první dvě skupiny do Rančířova.

Po 7. hodině dorazila i třetí skupina a před nedělním polednem přijela poslední část. "Večer konvoj pokračuje v cestě na Slovensko. A do Rozvadova přijede druhý konvoj. Ten je opět rozdělen do čtyř skupin," uvedla armáda. 

VIDEO: První skupina konvoje dorazila do kempu v Rančířově

Kudy přesně vojenský konvoj pojede? To se dozvíte ve videu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz