Domácí

Agrofert žaluje Evropskou komisi, chce uvolnit blokované dotace

Společnost Primagra z holdingu Agrofert podala žalobu na Evropskou komisi (EK). Firma nesouhlasí s výsledky auditu o střetu zájmů a požaduje uvolnění blokovaných dotací. V pondělí o tom informoval web iRozhlas.cz.

Společnost Primagra podala žalobu už 5. února "Mohu potvrdit, že se případem zabýváme," uvedl pro web mluvčí soudu Balázs Lehóczki. Společnost se domáhá uvolnění blokovaných dotací a argumentuje tím, že Brusel porušil její práva, když neměla během auditního řízení možnost být vyslechnuta.


Podání žaloby potvrdil také mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. "Žalobkyně navrhuje, aby tribunál zrušil zákaz poskytování grantů uložený dopisem žalované ze dne 22. října 2020 a uložil žalované náhradu nákladů řízení," řekl. Evropská komise by navíc podle Primagry neměla prověřovat konkrétní projekty, ale zaměřovat se na dotační systém.

Související obsah


Evropská komise v dubnu zveřejnila rozsáhlou závěrečnou zprávu k auditu, který se týká mimo jiné kontrolních mechanismů v Česku, jež mají zamezit střetu zájmů. Podle publikovaných závěrů je ale premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů a existuje vážný problém s dotacemi pro Agrofert od roku 2017.


Český premiér nicméně dlouhodobě popírá, že by ve střetu zájmů byl, dřívější závěry evropských auditorů odmítala i česká ministerstva. Nyní ale Evropská komise dřívější zjištění potvrdila.

Související obsah


"Jakýkoliv střet zájmů odmítám. Je to účelový a zmanipulovaný audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů. Lex Babiš, který přijali jen proto, aby mě dostali z politiky, jsem plně vyhověl, a bývalou firmu jsem převedl do svěřenských fondů. Vždy jsem dodržoval a dodržuji všechny právní předpisy," zveřejnil premiér.

Agrofertu jde o 155 milionů korun. Česko se kvůli nim chce soudit. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz