Domácí

Pomněnkový den připomíná zmizelé děti. Tyhle jsou nezvěstné už roky!

Jako každý rok i letos patří 25. květen pohřešovaným dětem. Jejich osudy si připomínají lidé po celém světě v rámci tzv. Pomněnkového dne. V Česku zmizí každý rok více než tisícovka dětí a bohužel ne vždy mají pátrání šťastné konce.

Jihomoravští policisté budou v úterý aktivně oslovovat žáky a jejich rodiče u Základní školy Jana Babáka v Brně, aby je upozornili na Mezinárodní den pohřešovaných dětí. Důraz přitom chtějí klást na komunikaci v rodinách. Jen díky ní rodiče mohou mít přehled, co jejich ratolesti prožívají, kam často chodí a s kým se stýkají. "Je důležité, aby se děti nebály mluvit s rodiči," vysvětlila policejní mluvčí Zdeňka Procházková.

Hlavní tváří letošního Mezinárodního dne pohřešovaných dětí je zpěvák Marek Ztracený. Prostřednictvím krátkých spotů a textů svých písní v projektu „ZTRACENÝ ať zůstane jen jeden“ zpěvák vzkazuje, že někdy se problémy zdají horší, než vlastně jsou, že se dají řešit, a že není třeba před nimi utíkat. "Poselství oblíbeného interpreta cílí zejména na náctileté. K dispozici jsou na sociálních sítích a webových stránkách Policie ČR, v informačních tabulích Ámos vision a dalších médiích," objasnila policejní mluvčí Zuzana Pidrmanová.

Zdroj: Policie ČR

Každý rok vyšetřovatelé musejí řešit stovky případů zmizelých dětí, jen v Jihomoravském kraji to loni bylo 667. Převážně šlo sice o útěky z výchovných zařízení a ústavů, výjimkou ale nejsou ani případy, kdy může jít o život. V souvislosti s tím pak policisté vyhlašují pátrání s označením "dítě v ohrožení". 

Související obsah

Míša Muzikářová

S označením "dítě v ohrožení" bylo vyhlášeno v roce 2017 pátrání i po jedenáctileté školačce z Ústí nad Labem Míše Muzikářové, která zmizela po cestě do školy. Šlo přitom jen o přibližně kilometr dlouhý úsek. Případ nakonec byli vyšetřovatelé nuceni odložit. Hlavní podezřelý ze zmizení Míši Otakar S. spáchal sebevraždu. Policie našla v jeho autě osobní věci zmizelé dívky. 

Poslední zprávy o možné stopě při pátrání po Míše se objevily v březnu, když policisté a hasiči v malé obci nedaleko Plzně pátrali v odpadní jímce. Dostali tip, že by tam mohli najít stopy po zmizelé dívce z Ústí nad Labem. Jestli v jímce kriminalisté něco našli, ale odmítli z taktických důvodů zveřejnit. Už dříve však vyšetřovatelé tvrdili, že dívku měl zabít otčím a těla se zbavit kdesi na trase mezi Ústím a Plzní.

Související obsah

Ivana Košková

Už více než 20 let pak policie pátrá po Ivaně Koškové z Příšovic, která jako čtrnáctiletá dívka zmizela v létě 1997. Dívka vyrazila na kole z koupaliště ve Svijanském Újezdu za tetou, tam už ale nedorazila. Po cestě měla ještě potkat spolužačku a ženu, která si všimla její moderní zelenomodré sukně. Podle té dívka cestou změnila trasu. Pak už o ní nikdo neslyšel.

Před několika lety policisté obnovili vyšetřování, když dívku na fotce poznala německá prostitutka. Ani za hranicemi ji ale nikdo nenašel. Vyšetřovatelé jsou přesvědčení, že dívka neodešla ze své vůle.

Zdroj: Policie ČR

Jan Nejedlý

Případ Honzíka Nejedlého se řadí mezi nejsledovanější pátrací akce v Česku. Chlapeček se ztratil v lednu 1998, když mu bylo devět let. Naposledy ho viděl v pražském Podolí lékař, chlapeček zrovna mířil za kamarádem. Policie si myslí, že dítě někdo unesl autem. Otec Honzíka v roce 2014 zemřel na rakovinu bez odpovědi, co se s jeho synem stalo.

Související obsah

Nikolas, Bára a Kristinka

Mezi pohřešované děti se dostal i dvanáctiletý Nikolas Zedníček z Brna. Zmizel v září roku 2015, když se z dovolené nevrátil zpět do Klokánku. Policisté však předpokládají, že dítě pobývá v zahraničí se svou matkou.

A u matky jsou zřejmě i dvě sestry, Bára a Kristinka. Policie po holčičkách pátrá od roku 2019. Otec je z celé situace nešťastný, s manželkou se měli rozvést o dva roky dříve, žena pak odjela do zahraničí a on dcerky už neviděl.

Patrik a Honzík

Odešel k potoku najít klacek na opékání buřtů a už se nevrátil. Takové jsou okolnosti zmizení devítiletého chlapce, po kterém se slehla zem v březnu 2012. Patrik podle policie mohl spadnout do Ždírského potoka a utopit se. Jeho tělo se však nikdy nenašlo.

A voda hraje významnou roli i v případě pohřešovaného Jana Štefuci, který zmizel v roce 2005. Tehdy osmiletý chlapec bydlel na Chomutovsku, podle policie se zřejmě utopil. Ani v tomto případě ale tělo nenašli.

Související obsah

Pomněnkový den

Mezinárodní den má svůj původ ve Spojených státech, kdy ho takto označil tehdejší prezident Ronald Reagan. Češi si pohřešované děti pravidelně připomínají od roku 2004.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz