Zahraničí

Slovensko schválilo Sputnik V, očkování začne za necelé dva týdny

Slovensko schválilo Sputnik V, očkování začne za necelé dva týdny
Zdroj: TV Nova

Slovenská vláda schválila ve středu odpoledne očkování ruskou vakcínou Sputnik V. Tu mají začít tamější zdravotníci používat za necelé dva týdny, od 7. června.

Vláda tento termín zadala ministerstvu zdravotnictví, které vede Vladimír Lengvarský. Zároveň má resort vydat závazné nařízení, která má zabezpečit, že pokud se u pacientů naočkovaných v Evropě neschválenou vakcínou objeví nežádoucí vedlejší účinky, lékaři se o ně postarají v souladu s odbornými lékařskými doporučeními, píše zpravodajský portál Čas.

Dokument, který slovenská vláda schválila, obsahuje mimo jiné tabulku s vyhodnocením laboratorních výsledků vakcíny přímo ze Slovenska. V testech obstála. "Stále existuje nezanedbatelné množství občanů, kteří deklarují, že se budou očkovat jen vakcínou Sputnik V," uvedlo slovenské ministerstvo zdravotnictví.

Související obsah

Vakcína z Ruska je přitom na Slovensku už od března. Tehdy její objednání a přivezení způsobilo vládní krizi, která vygradovala koncem premiéra Igora Matoviče. S odkazem na nedostatek informací o očkovací látce byl k nasazení vakcíny velmi skeptický i slovenský lékový úřad. Látku doposud neschválila ani Evropská léková agentura (EMA).

Jak se situace nejen na Slovensku vyvíjí, si připomeňte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz