Domácí

Někteří lidé budou na vakcíny čekat déle! Vojtěch zmínil i přeočkování

Někteří lidé budou na vakcíny čekat déle! Vojtěch zmínil i přeočkování
Zdroj: Profimedia

Ve čtvrtek se mimořádně sešli poslanci, aby projednali sporné rozdělování evropských dotací pro nemocnice nebo otázky očkování. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) si někteří lidé zřejmě budou muset na vakcíny počkat, přednost totiž nyní budou mít lidé čekající na druhou dávku.

Poslanci v první řadě řešili sporné rozdělování miliardových dotací z programu REACT-EU na posílení zdravotnictví po pandemii nemocnicím. Opozičním poslancům vadilo, že rozhodující roli mohly hrát vteřiny podání projektu.

V prvním kole měla být totiž hlavním kritériem rychlost. Na kliknutí myší si tak některé nemocnice zřejmě najaly specialisty, kteří pomocí robotů dokázali projekty přihlásit v milisekundách. Jenže to je proti pravidlům, která jasně říkají, že soutěž má proběhnout ručně.

Klikací soutěž mezi nemocnicemi v Česku, kterou napadl předžalobní výzvou liberecký krajský úřad, musela nakonec změnit pravidla. Podle ministerstva bylo potřeba upravit je tak, aby se hledalo i jiné kritérium, než je pouze čas podání. 

Související obsah

Na čtvrtečním jednání ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) potvrdila svá předchozí slova, že pravidla se upravila tak, aby čas nebyl stěžejní. Hodnotit se má kvalita zpracování projektů. A každá nemocnice bude moci žádat jen o jeden. Navíc se na něm bude muset sama finančně podílet.

Tento krok opozice vítá, právě čas byl totiž hlavním problémem, na který si poslanci stěžovali. "Nemůže rozhodovat rychlost přihlášení,“ řekl ve Sněmovně šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. "Není to normální a dehonestuje to práci těch, kteří projekty připravují,“ dodal.

Kdyby rychlost přihlášení rozhodovala ve chvíli, kdy má velké množství projektů plný počet bodů, není podle něj dostatečně dobře připraven systém hodnocení kvality projektů. A podobný názor má i místopředseda lidovců Ondřej Benešík. "Kritérium rychlosti je špatné," přitakal. 

Související obsah

Projekty evropského programu REACT-EU na podporu zdravotnictví a snížení dopadů pandemie covid-19 se podle Dostálové posuzují podle 23 kritérií. Rychlost podání podle ní ale nehraje až tak důležitou roli. Přihlížet se k ní může až poté, co se projekty vyhodnotí. 

Očkování dospělých i dětí

Očkování v Česku podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha stále zrychluje a jeho pozitivní dopady jsou evidentní. "Očkování brání zaplnění kapacity v nemocnicích," upozornil ministr. Ten věří, že brzy by se mohly očkovat i děti od 12 let. V současnosti se čeká na vyjádření Evropské lékové agentury, která by měla rozhodnout na přelomu května a června.

Jak Vojtěch upozornil, děti sice nejsou primárně těmi, kterým hrozí těžký průběh onemocnění, mohly by být ale přenašeči do rodin. 

Související obsah

Došlo i na otázku blížícího se konce očkování ve velkokapacitních centrech, po které by měla přejít hlavní starost o vakcinaci na bedra praktických lékařů. "Velkokapacitní centra by měla být udržena minimálně do srpna," ubezpečil Vojtěch. 

Ministr zároveň odpověděl i na pozdržené termíny některých očkování, na které si lidé stěžují. Upozornil, že pokud člověk prodělá onemocnění covid-19, tak je jeho očkování automaticky v systému odloženo o 90 dní od provedení posledního PCR testu.

Velké prodlevy podle něj nyní vznikají mezi první a druhou očkovací dávkou. To by se ale mělo změnit. "Teď bude více lidí čekat na první dávku, protože musíme aplikovat přednostně druhou dávku, kde dobíhají termíny," oznámil Vojtěch. 

Zároveň apeloval na všechny, aby si neměnili termíny očkování třeba kvůli dovoleným. Mohly by pak nastat velké logistické problémy a celý systém očkování by se tím mohl nabourat. 

Co se týče přeočkování, podle ministra nedokáže nikdo přesně říct, jestli a případně kdy bude potřeba. "Studie se stále provádí," oznámil Vojtěch s tím, že podle jedné takové může imunita po očkování trvat i několik let. S verzí, že by si pak případně lidé další očkování museli hradit ze svého, ministr zatím nepočítá. "Není to nic, co by bylo potvrzené," sdělil Vojtěch.

Související obsah

Co bude s Regeneronem?

Na jednání Sněmovny si vzal slovo i předseda poslanců TOP 09 Vlastimil Válek. Ten upozornil mimo jiné i na další problém, který je potřeba vyřešit - že dvě fakultní nemocnice, motolská a brněnská, musely kvůli vládnímu nařízení ve velkém nakoupit lék Regeneron. Ostatní nemocnice ho ale využívají na minimum a hrozí tak, že vakcíny se nezvládnou včas spotřebovat. "Obě fakultní nemocnice skončí se ztrátou stovky milionů," upozornil Válek s tím, že odpovědnost by měla převzít vláda a lék by měla zahrnout do hmotných rezerv nebo nabídnout okolním zemím. 

Dakším bodem jednání má být plán vlády na řešení negativních dopadů covidu-19 na úroveň vzdělávání v ČR.

Původně byl jedním z bodů mimořádného jednání i střet zájmů ministra zdravotnictví Petra Arenbergera, ten ale v úterý rezignoval a do funkce se po několika měsících vrátil Adam Vojtěch (ANO).

Klikací soutěž o dotace mezi nemocnicemi musela změnit pravidla. Podívejte se zde:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz