Koronavirus

Absurdní rozvolňování, zuří Zaorálek! Na ministerstvu jsou amatéři, vzkázal

Absurdní rozvolňování, zuří Zaorálek! Na ministerstvu jsou amatéři, vzkázal

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) označil chystané pondělní rozvolňování za absurdní. Vadí mu, že zatímco v restauracích se může od rána popíjet, tak do divadel a na koncerty mohou lidé chodit pouze s respirátorem, testem provedeným profesionálním zdravotníkem a ještě si nebudou moci dát ani skleničku vína či pivo. Podle Zaorálka jde o amatérismus ministerstva zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pátek představil nový rozvolňovací balíček, který mimo jiné zahrnuje otevírání restaurací, bazénů ale i diskoték. Chystané velké změny v opatřeních ale nejdou ruku v ruce s těmi, které se týkají kulturního života a provozu divadel nebo koncertů, což se znelíbilo ministru Lubomíru Zaorálkovi, který resortu kultury šéfuje.

"Hlavní hygienička porušila naše dohody a ministerstvo zdravotnictví tak na dnešním jednání vlády prosadilo změny v pravidlech rozvolňování, které jsou pro kulturu diskriminační," kritizoval Zaorálek.

Související obsah

Podle ministra byl opět porušen jednotný systém pravidel pro rozvolňování. Upozornil, že se opakuje podobný scénář, jako tomu bylo u výjimek při fotbalových zápasech. Zatímco na stadiony lidé chodit mohli, děti do škol nesměly.

"Jak je možné, že v restauracích a hospodách se bude od rána popíjet s jakkoliv provedeným testem, zatímco do divadel a na koncerty budou muset lidé v té samé době chodit s respirátorem, testem provedeným profesionálním zdravotníkem (nebo se složitě testovat na místě před akcí) a ještě si nebudou moci na místě dát ani kafe, natož pivo nebo skleničku?" ptal se ministr.

Ke krokům vlády má silné výhrady. "Považuji to za naprosto absurdní, neobhajitelný a především nepřijatelný důsledek legislativního amatérismu ministerstva zdravotnictví a těch, kteří tam mají na starosti pravidla rozvolňování. Hned v pondělí na jednání vlády toto téma opět zvednu a budu chtít změnu pro kulturu. Systém a podmínky musí být stejné pro všechny!" upozornil Zaorálek.

Související obsah

Sám ministr zdravotnictví řekl, že kdyby záleželo na něm, byl by při rozvolňování opatrnější. Do celé věci ale zasáhl Nejvyšší správní soud (NSS), podle kterého je plošné uzavírání služeb protiprávní. Od pondělí tak otevřou restaurace, bazény i diskotéky. Bude ale potřeba dodržovat platná režimová opatření. I když mohou začít fungovat diskotéky, třeba tancovat bude zakázané.

"Nechci jít proti rozhodnutí soudu,“ řekl Vojtěch po jednání vlády s tím, že ministerstvo zdravotnictví chce na rozhodnutí soudu zareagovat ústavní stížností.

Nejvyšší správní soud se ale postavil i proti dalšímu rozhodnutí vlády. V pátek navíc rozhodl, že opatření týkající se provozu lyžařských vleků a lanových drah bylo také nezákonné. Protože provozovatelé museli mít v zimě zavřeno, je pravděpodobné, že na Česko budou směřovat další žaloby za to, že jim ušel zisk.

Masivní rozvolňování dělá vrásky na čele i dalším politikům. Místopředseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík třeba řekl, že kdyby přišla další vlna epidemie a bylo by to chybou vlády, bude připraven podat trestní oznámení:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz