Domácí

Zvládli byste letošní maturitu? Vyzkoušejte si to! TESTY A ŘEŠENÍ

Zvládli byste letošní maturitu? Vyzkoušejte si to! TESTY A ŘEŠENÍ
Zdroj: Profimedia

Letošní maturanti za sebou mají didaktické testy, které se psaly tento týden. Uspěli byste v češtině, angličtině nebo matematice? Přestože ministerstvo školství studentům prominulo slohovou práci, zbytek společné části zkoušky prý jednodušší než obvykle nebyl.

Didaktické testy jsou letos jedinou společnou a povinnou částí maturitní zkoušky. Studenti je mají už za sebou. Mnozí z nich si myslí, že některý z předmětů budou muset opakovat.

"V té angličtině jsem úplně zpanikařila," napsala Veronika s tím, že ji další pokus nejspíš nemine. Nejtěžší prý ale byla matematika. "Připadalo mi, že rozšiřující matematika+ byla mnohem jednodušší než obyčejná matematika. V té jsem musel číst zadání několikrát, než jsem pochopil, co mám vlastně spočítat," postěžoval si Martin.

Jestli byste "covidovou" maturitu z češtiny a angličtiny nebo matematiky zvládli i vy, si teď můžete vyzkoušet.

Zadání

Zadání didaktického testu z českého jazyka a literatury 2021

Typ souboru:pdf

Zadání didaktického testu z anglického jazyka 2021

Typ souboru:pdf

Zadání didaktického testu z matematiky 2021

Typ souboru:pdf

Řešení

Upozorňujeme, že se jedná o neoficiální správná řešení, v nichž se mohou nacházet chyby. Výsledky zveřejní Cermat v pondělí 7. června.

Řešení testu z českého jazyka a literatury

Řešení testu z anglického jazyka

Řešení testu z matematiky

Ministerstvo školství kvůli epidemii covidu-19 maturantům plošně odpustilo slohovou práci. Některé tím ale vůbec nepotěšilo. Právě na slohovce se podle studentů dají "nahnat body". 

Úřední maturity neprošly

Studenti zdravotnických oborů, kteří alespoň 160 hodin pracovali v nemocnici, nemuseli psát ani didaktický test. Pokud se rozhodli toho nevyužít, známka se jim bude počítat jen tehdy, kdy bude lepší než průměr z vysvědčení.

Související obsah

Premiér Andrej Babiš (ANO) v uplynulých měsících opakovaně vyzýval k plošné úřední maturitě. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) odpustit skládání zkoušek všem a známky počítat jen z vysvědčení odmítl.

Středoškoláci ale dostali jeden opravný termín navíc. "Navyšuje se počet opravných zkoušek konaných formou didaktického testu společné části na tři opravné zkoušky z každé zkoušky," uvedl Cermat.

Podívejte se na reportáž TV Nova o praktické části maturit:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz