Domácí

Vláda nejedná podle práva a stále nemáme vyhráno, říká Pekarová

V pondělí přišla na řadu velká vlna rozvolnění. Otevřely se vnitřky restaurací, bazény nebo diskotéky. Vláda musela rozvolňování urychlit v souvislosti s rozhodnutím Nejvyššího správního soudu, podle kterého jednala protiprávně. Podle předsedkyně opoziční TOP 09 je to další upozornění ze strany soudu, že vláda při vyhlašování opatření příliš nedbá na zákony.

"Není to o tom, jak se rozhodla vláda, ale záleží na Nejvyšším správním soudu. Soud jasně říká, že vláda naprosto opomíjí zdůvodňování opatření, která zavádí a že není dostatečně schopná vysvětlit, proč udělala určitá rozhodnutí. Proč jsou zavřené restaurace, a tak dále," popsala poslankyně a doplnila, že je to po několikáté, kdy vláda nejednala podle zákona.


"Současné tempo rozvolnění tedy přišlo ve chvíli, kdy si soudy nenechají líbit ta pochybení, které dělá vláda. Co se týče rozvolňování a dalších vln, myslím si, že vzhledem k aktuálním číslům je to v pořádku. Daří se držet koronavirus na dobrých číslech, ale také se daří konečně i očkovat. Snad se tedy tato vlna rozvolnění neprojeví nějakou další vlnou epidemie," doplnila Pekarová.

Související obsah

Podle ní bylo hlavním důvodem pro rozhodnutí Nejvyššího správního soudu to, že vláda dostatečně neodůvodňovala většinu opatření.

"Všichni si přejeme, abychom byli právním státem. To znamená, že zákony u nás platí, pravidla platí a platí pro každého. Pokud vláda není schopná jednat podle práva, tak je zcela v pořádku, že soudy takto rozhodnou. Při tvoření pandemického zákona jsme upozorňovali, že vláda bude muset lépe obhajovat a odůvodňovat jednotlivá opatření. Jak je vidět, ministerští odborníci toho nejsou schopní. Je tedy zcela v pořádku, že dochází k rozvolňování," dodala Pekarová.

Od pátku se bude moci také očkovat věková skupina od 16 let. Podle poslankyně ale stále není vyhráno, jelikož vázne očkování u praktických lékařů. Lidé, kteří mají zdravotní komplikace, chtějí u svých lékařů vakcinaci prokonzultovat.

"Neměli bychom ale podlehnout dojmu, že máme vyhráno. Stále není naočkována většina obyvatel. Drhne očkování u praktiků, ale očkování je cestou, jak se z pandemie dostat a udělat za ní tečku. Chtěla bych poprosit všechny, kdo koronavirus ještě neprodělali a nejsou očkovaní, aby si dávali pozor a byli obezřetní. Pokud máte tu možnost, běžte na očkování," dodala.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz