Domácí

Česko opustili další vyhoštění Rusové. Stihli to na poslední chvíli

Českou republiku v pondělí opustili poslední Rusové, kteří byli vyhoštěni z ruské ambasády po kauze výbuchů ve Vrběticích. Po odletu ruského vládního speciálu je na ruské ambasádě v Praze stejně pracovníků jako na české ambasádě v Moskvě.

Jak Česká republika, tak Rusko, upravili počet zaměstnanců ambasád kvůli aféře kolem výbuchů muničních skladů ve Vrběticích.

Česko původně kvůli výbuchům vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří měli být podle zjištění bezpečnostních služeb napojeni na ruskou tajnou službu GRU. Rusko se následně rozhodlo jako odvetu vyhostit 20 českých pracovníků ambasády v Moskvě.


Ministerstvo zahraničí však tento krok Ruska považovalo za nepřiměřený a rozhodlo se upravit počet pracovníků ruské ambasády na tolik, kolik jich je na českém velvyslanectví v Moskvě.

Související obsah

Do konce května tak muselo Českou republiku opustit celkem 123 ruských občanů. Někteří odjeli auty, pro zbytek přiletěl ruský vládní speciál.

První část zaměstnanců ambasády a jejich rodin odvezl v sobotu. Pro zbytek se vrátil v pondělí. Po 13. hodině přistálo letadlo Iljušin Il-96 na letišti v Praze. Odletělo krátce po 16:30.

Související obsah

Na ruském velvyslanectví v Česku tak od 1. června zůstane sedm diplomatů a 25 administrativně-technických pracovníků.


Podívejte se, jak o víkendu probíhal odlet první části ruských zaměstnanců ambasády:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz