Domácí

Česko opustili další vyhoštění Rusové. Stihli to na poslední chvíli

Českou republiku v pondělí opustili poslední Rusové, kteří byli vyhoštěni z ruské ambasády po kauze výbuchů ve Vrběticích. Po odletu ruského vládního speciálu je na ruské ambasádě v Praze stejně pracovníků jako na české ambasádě v Moskvě.

Jak Česká republika, tak Rusko, upravili počet zaměstnanců ambasád kvůli aféře kolem výbuchů muničních skladů ve Vrběticích.

Česko původně kvůli výbuchům vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří měli být podle zjištění bezpečnostních služeb napojeni na ruskou tajnou službu GRU. Rusko se následně rozhodlo jako odvetu vyhostit 20 českých pracovníků ambasády v Moskvě.


Ministerstvo zahraničí však tento krok Ruska považovalo za nepřiměřený a rozhodlo se upravit počet pracovníků ruské ambasády na tolik, kolik jich je na českém velvyslanectví v Moskvě.

Související obsah

Do konce května tak muselo Českou republiku opustit celkem 123 ruských občanů. Někteří odjeli auty, pro zbytek přiletěl ruský vládní speciál.

První část zaměstnanců ambasády a jejich rodin odvezl v sobotu. Pro zbytek se vrátil v pondělí. Po 13. hodině přistálo letadlo Iljušin Il-96 na letišti v Praze. Odletělo krátce po 16:30.

Související obsah

Na ruském velvyslanectví v Česku tak od 1. června zůstane sedm diplomatů a 25 administrativně-technických pracovníků.


Podívejte se, jak o víkendu probíhal odlet první části ruských zaměstnanců ambasády:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz