Koronavirus

Už jste si opatřili svůj covid pas? VIDEONÁVOD, jak certifikát získat

Lidé si už týden mohou na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) stáhnout potvrzení o negativním testu, prodělané nákaze či očkování. Certifikáty otevírají cestování do sedmi zemí, včetně sousedních států či Chorvatska. Ne všichni ale mají jasno v tom, jak přesně ho získat. Redakce TN.cz připravila přehledný návod.

Certifikáty si mohou zájemci stáhnout na adrese www.ocko.uzis.cz, a to dvěma způsoby - buď pomocí přihlášení jednorázovým kódem přes SMS, ke kterému budete potřebovat rodné číslo i číslo občanského průkazu, nebo pomocí přihlášení přes eIdentitu.

Některá očkovací místa zasílají certifikát už po první dávce automaticky e-mailem, pokud ho při vakcinaci uvedete. Přijde v souboru ZIP, který odemknete kódem ze souběžně zaslané SMS zprávy.

Jednorázový kód můžete využít jen v případě, že jste už dostali alespoň první dávku očkování a v centru nebo jiném zdravotnickém zařízení jste uvedli své telefonní číslo.

Pokud chcete certifikát o negativním testu nebo prodělaném onemocnění covid-19, neobejdete se bez eIdentity. Existuje několik způsobů, jak si ji zřídit.

Jak získat eIdentitu

Na webu eidentita.cz se musíte nejprve zaregistrovat, potom je nutné účet ověřit. Nejvíc lidí pravděpodobně využije autorizaci účtu přes Czech POINT, jehož služby nabízí většina pošt. Připravte si kód, který vám přišel e-mailem, doklad totožnosti a na přepážce řekněte, že chcete podat "Žádost o poskytnutí referenčních údajů z registru obyvatel jiné osobě". Potom se zaměstnankyní či zaměstnancem pošty vyplníte formulář a účet začne do několika minut fungovat.

Související obsah

Další možností je aktivace přes Datovou schránku nebo občanský průkaz s čipem. K tomu je ale zapotřebí mít k dispozici čtečku těchto čipů.

Stažení covidového certifikátu

Po úspěšném přihlášení už je vygenerování samotného certifikátu otázkou několika málo vteřin.

Dostanete se na přehled všech svých dokumentů souvisejících s covidem. Uvidíte, jak dlouho vám platí. Jak u certifikátu o očkování, tak o negativním testu nebo prodělaném onemocnění stačí jedno kliknutí a certifikát si můžete vytisknout nebo stáhnout a uložit do mobilu, ze kterého lze QR kódy rovněž přečíst. Zatím ale nefunguje aplikace, do které by se certifikát nahrával. Můžete si ho vyscreenovat a uložit do fotogalerie.

Zdroj: TN.cz

V QR kódu je zašifrována informace o tom, zda je člověk očkovaný, má negativní test nebo nedávno prodělal covid, nanejvýš před 180 dny. Mobilní aplikace by měla být dostupná ještě během první poloviny června. Vyjet za hranice bude ale i potom možné s papírovým certifikátem.

Další možností je čestné prohlášení

Kdo nepotřebuje jet do zahraničí, ale chce si zajít třeba do restaurace nebo posilovny a pravidelně se testuje v práci, bude mu stačit čestné prohlášení. Samozřejmě za předpokladu, že mu test skutečně vyšel negativně.

Můžete si ho sepsat sami, anebo využít některý ze vzorů:

Zdroj: TN.cz
Zdroj: TN.cz

Kde české covid pasy platí

Covid pasy budou prozatím oboustranně uznávány v sedmi zemích. Prokazovat se s nimi můžete při cestě do Německa, Rakouska, Polska, Slovenska, Maďarska, Slovinska a Chorvatska

Jednotlivé státy si přitom nastavují vlastní pravidla týkající se doby platnosti negativního testu nebo potřebného odstupu od první či druhé dávky vakcíny. "Například vstup do Maďarska je možný ihned po první dávce, Německo ale vyžaduje potvrzení o úplném očkování, od kterého uběhlo minimálně 14 dní,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.

Související obsah

Česko spustilo systém 1. června, tedy o týden dříve než jiné země. "Jsme mezi pěti zeměmi, které spouští QR kód založený na evropském standardu, toto by mělo začít v Evropě 7. června," vyjádřil se ke covid pasům premiér Andrej Babiš (ANO).

Covid pasy by měly od července fungovat napříč celou Evropskou unií. Usnadní tak cestování mezi všemi členskými státy. Unijní špičky o jejich přesné podobě stále jednají. Tzv. Digitální zelený certifikát má EU vydat přímo účinným nařízením.

Reportér TV Nova vyzkoušel, jak systém na covid pasy fungoval v den spuštění:

Čas na testování covid pasu nebyl a dají se očekávat problémy. Podívejte se na rozhovor s IT specialistou Miloslavem Lujkou:

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz